Categories DOM I OGRÓD

Różne rodzaje wag elektronicznych: od wag kuchennych po wagi przemysłowe

 

Urządzenia przeznaczone do pomiaru masy obiektu nazywane są wagami. Proces ważenia polega na porównaniu masy referencyjnej z masą nieznanego obiektu. Urządzenia te są wykorzystywane zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i domowych.

 

Różne rodzaje wag elektronicznych: od wag kuchennych po wagi przemysłowe

 

Urządzenia przeznaczone do pomiaru masy obiektu nazywane są wagami. Proces ważenia polega na porównaniu masy referencyjnej z masą nieznanego obiektu. Urządzenia te są wykorzystywane zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i domowych. W przemyśle wagi pomagają określić masę dużych konstrukcji lub obiektów. W domu wymagania są znacznie skromniejsze, z mniejszymi odważnikami:

 • składniki do gotowania;
 • nieco większy bagaż podróżny;
 • waga osoby.

Jakie są rodzaje wag? Urządzenia są dostępne w różnych typach i rozmiarach, ale w większości przypadków używane są wagi cyfrowe lub mechaniczne. Narzędzie to jest poszukiwane zarówno w przemyśle, jak i w domu.

 

Różne rodzaje wag

 

Wagi domowe to urządzenia, które mierzą masę przedmiotów. Mogą być używane do różnych celów, takich jak gotowanie, zdrowie lub hobby. Istnieje wiele rodzajów wag domowych. Jakie rodzaje wag znasz?

 1. Uniwersalne stołowe wagi sklepowe Vagar mają większą konstrukcję do pomiaru cięższych przedmiotów. Bagaż, książki lub paczki mogą należeć do tej kategorii. Posiadają wyświetlacz lub igłę wskazującą wagę oraz platformę, na której umieszczany jest przedmiot. Niektórzy producenci to CAS, Ohaus, Mettler Toledo, A&D Engineering.
 2. Wagi kuchenne to średniej wielkości urządzenia, które mierzą wagę składników do gotowania. Zazwyczaj mają cyfrowy wyświetlacz i miskę na żywność. Niektóre modele mogą również mierzyć płyny. Popularne marki to Redmond, Gemlux, Beurer, Galaxy, Endever i Maxwell.
 3. Wagi podłogowe mierzą wagę ludzi lub zwierząt. Zazwyczaj mają cyfrowy wyświetlacz i płaską powierzchnię, na której można stanąć. Znane marki: Tanita, Withings, Fitbit, Omron.
 4. Elektroniczne wagi bezobsługowe nie wymagają baterii ani zasilania sieciowego. Opierają się na mechanizmie sprężynowym do pomiaru masy ciała i wskaźniku do wyświetlania wyniku. Zazwyczaj są to urządzenia przenośne i trwałe. Popularne marki to Ohaus, Mettler Toledo, A&D Engineering, Adam Equipment.
 5. Wagi kieszonkowe to bardzo małe wagi, które mierzą wagę drobnych przedmiotów, takich jak biżuteria, monety lub przyprawy. Posiadają cyfrowy wyświetlacz i tacę na przedmiot i są bardzo dokładne. Znani producenci to American Weigh Scales, Jennings, My Weigh.

Tak więc zawsze będą istnieć rodzaje wag, a ich użycie będzie uzasadnione dokładnymi odczytami.

 

Rodzaje wag

 

Istnieje wiele rodzajów wag i nie sposób ich wszystkich wymienić. Ponadto nie ma jasnej kategorii „typu”, więc każdy może mieć na myśli różne rzeczy przez to słowo:

 • elektroniczne lub mechaniczne;
 • przemysłowe lub domowe;
 • rozróżnienie według wagi lub zasady działania.

W tym artykule przyjrzymy się wszystkim powyższym kategoriom.

 

Kategorie wag

 

W zależności od kategorii, wagi są wykorzystywane w różnych dziedzinach i obszarach działalności człowieka, od medycyny po przemysł ciężki. Przyjrzyjmy się, jakie wagi są dostępne i jakie konstrukcje są stosowane.

 1. Wagi elektroniczne i mechaniczne różnią się mechanizmem ważenia. W pierwszym przypadku występują komponenty elektroniczne. W drugim przypadku używane są tylko części mechaniczne. Wagi elektroniczne dają dokładniejsze pomiary.
 2. Podział na wagi przemysłowe i domowe jest konwencjonalny. Na przykład waga kuchenna może być używana w stołówce. Różnica polega na wadze ważonych części. W fabrykach wagi mogą być używane do ważenia samochodów lub wagonów kolejowych.
 3. Zasada działania wagi opiera się na mechanizmie, który porównuje masę referencyjną z nieznaną masą. Dlatego też wagi paletowe, hakowe i platformowe mają różną konstrukcję i różnią się mechanizmem ważenia.

Do każdego celu zawsze znajdzie się odpowiednie urządzenie, które pomoże określić masę obiektu.

 

Nietypowe rodzaje wag

 

Oprócz znanych kategorii wag, istnieją takie, które nie są często spotykane w życiu. Są to wagi przemysłowe do określania dużych mas. Jakie są inne rodzaje wag?

Wagi platformowe mają płaskie powierzchnie, które służą do pomiaru masy umieszczonych na nich przedmiotów.

Wagi paletowe są przeznaczone do ważenia palet lub pojemników z towarami. Składają się z wagi platformowej z rampą lub przystawką do wózka widłowego.

Wagi samochodowe i wagonowe mierzą masę pojazdów i ich zawartości. Mogą być statyczne lub dynamiczne i mogą ważyć pojazdy w spoczynku i w ruchu. Wagi samochodowe i wagonowe są przydatne w transporcie, logistyce i egzekwowaniu prawa.

W związku z tym dostępna jest szeroka gama wag, od miniaturowych po mechanizmy do ważenia załadowanych wagonów.

Zobacz również