Jak wypoczywać we własnym ogrodzie?

Jak wypoczywać we własnym ogrodzie?

 

Odpoczynek jest pojęciem trudnym do zdefiniowania. Ogólnie określa się tym słowem czas, w którym pozbywamy się zmęczenia i napięcia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Odpoczynek z reguły polega na robieniu tego, co sprawia przyjemność, a więc jego oblicza mogą być bardzo różne. Jak można wypoczywać w ogrodzie? Znaleźliśmy kilka sposobów.

 

Dlaczego warto wypoczywać w ogrodzie?

 

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto wypoczywać w ogrodzie. Wiele osób w sezonie letnim wybiera właśnie to rozwiązanie, przedkładając wypoczynek w ogrodzie nad własną sypialnię. Najważniejsze powody takiego wyboru to:

 • przebywanie na świeżym powietrzu, a więc lepsze dotlenienie, szczególnie w czasie aktywności fizycznej,
 • możliwość uprawiania sportów plenerowych, nawet jednoosobowo – np. rzucanie piłką do kosza, squash, czy choćby skakanie na skakance, w czym celują zwłaszcza osoby młodsze,
 • bliskość natury jest jednym z lepszych sposobów na ukojenie nerwów i pozbycie się napięcia psychicznego,
 • praca w ogrodzie pozwala na odreagowanie trudów pracy i pozbycia się związanego z tym napięcia.
Rozkładana sofa ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl
Rozkładana sofa ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie meble ogrodowe do wypoczynku warto kupić?

 

Umeblowanie ogrodu to klucz do komfortowego wypoczynku w nim. Jest bardzo dużo mebli ogrodowych, które warto mieć, jednak do typowo wypoczynkowych zalicza się:

 • huśtawki ogrodowe, zarówno te w kształcie ławki, na której może usiąść kilka osób, jak i bocianiego gniazda lub hamaka brazylijskiego,
 • tradycyjne hamaki rozwieszane między drzewami lub na specjalnie dla nich zaprojektowanych stelażach,
 • leżaki i leżanki oraz szezlongi – meble, na których można nie tylko siedzieć i leżeć, ale także się zdrzemnąć. Warunek jest tylko taki, by leżak lub szezlong był ustawiony w cieniu,
 • Wygodne sofy ogrodowe oraz fotele, w których można np. czytać książkę, przeglądać Internet oraz pić kawę. Ciekawe modele sof i foteli dostępne są w sklepie ogrodosfera.pl. Dla wygody w pobliżu fotela powinien stać stolik kawowy,
 • Wysoki stół i krzesła, jeśli wypoczynek w ogrodzie ma być połączony ze spożywaniem posiłków. Można pokusić się o praktyczne rozwiązanie, wybierając krzesła z regulacją nachylenia kąta oparcia, które mogą być używane jako leżaki.
Dwa kolorowe hamaki na stelażu, fot. Ogrodosfera.pl

W jaki sposób można wypoczywać w ogrodzie?

 

Sposób wypoczynku w ogrodzie zależy od osobistych preferencji, dlatego tak naprawdę propozycji może być bardzo dużo. Skupimy się na najpopularniejszych:

 • Czytanie, słuchanie audiobooków, podkastów i muzyki – to formy biernego wypoczynku bardzo często i chętnie wybierane przez osoby pracujące fizycznie, które chcą dać odpocząć mięśniom, natomiast czują potrzebę większej aktywności intelektualnej. W tym wypadku przyda się wygodne krzesło lub fotel oraz miejsce zapewniające ciszę i spokój.
 • Aktywność fizyczna – to nie tylko gimnastyka, pilates, jogging (w małym ogrodzie raczej niewykonalny), ale też wszelkie prace ogrodnicze i porządkowe wymagające ruchu. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, a także – dzięki lepszemu ukrwieniu i dotlenieniu – koloryt skóry. Wzmacnia się też serce i układ krążenia.
 • Spacer wśród zieleni – tę formę wypoczynku można wybrać nawet w niedużym ogrodzie. Niespieszny spacer w dowolnie obranym kierunku, celebrowanie wzrostu roślin, obserwowanie owadów – to wszystko są czynności, które przynoszą spokój i mogą być świetną alternatywą dla medytacji.
 • Uprawianie ogrodu – chociaż jest to wyzwanie na kilka miesięcy, także może być traktowane jako forma odpoczynku. Wiele osób twierdzi, że nic nie wpływa na nie tak dobrze, jak grabienie, kopanie, podlewanie, pielenie i codzienne podziwianie zmian, jakie dokonuje w ogrodzie matka natura.
Wygodny fotel wiszący, fot. Ogrodosfera.pl