Polska skrywa wiele pięknych miejsc, w których można spędzić urlop. To nie tylko popularne Tatry czy Morze Bałtyckie, ale również Góry Świętokrzyskie, czyli miejsce, w którym można zmierzyć się z niewielkimi, choć bardzo ekscytującymi szczytami. Istnieją dwa pasma górskie chętnie odwiedzane przez turystów, choć Góry Świętokrzyskie to wiele innych szczytów. Jakie jest najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich? Odpowiadamy.
Góry świętokrzyskie – mapa polski
Położenie Gór Świętokrzyskich zastanawia wiele osób, które chcą odwiedzić to fantastyczne miejsce w Polsce. Leżą w województwie świętokrzyskim w południowo-wschodniej części naszego kraju. Góry Świętokrzyskie to najdalej wysunięte na północ pasmo górskie w Polsce. Położone są na Wyżynie Kieleckiej niedaleko od Pogórza Szydłowskiego i Wyżyny Sandomierskiej. Dużą atrakcją dla turystów są nie tylko szczyty górskie, ale również miasto Kielce. Góry Świętokrzyskie pozwolą odwiedzić to wspaniałe miasto. Wystarczy 30 minut samochodem, aby zwiedzić wiele pięknych miejsc i poznać okoliczne atrakcje.
Kiedy powstały Góry Świętokrzyskie?
Pasmo Gór Świętokrzyskich to obok Sudetów jedne z najstarszych łańcuchów górskich na naszym kontynencie. Jak powstały Góry Świętokrzyskie? Wielokrotnie ulegało wypiętrzeniu, zalewaniu przez morza i niszczeniu. Powstały jakieś 500 milionów lat temu w kambrze podczas ruchów kaledońskich. Zostały ponownie uformowane w orogenezie hercyńskiej i alpejskiej. Budowa Gór Świętokrzyskich jest wynikiem zmian, jakie wystąpiły w skorupie ziemskiej przez wiele lat. Powstały ze skał osadowych, a wszystko dzięki temu, że osady w sporych ilościach gromadziły się na dnie pradawnych mórz. To właśnie one uformowały skały osadowe nazywane łupkiem.
Szczyty w Górach Świętokrzyskich
Góry Świętokrzyskie określane są jako góry niskie, a wszystko przez wzgląd na fakt, iż wysokość Gór Świętokrzyskich nie przekracza 700 m n.p.m. To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, jednak bez nadmiernej adrenaliny i wysiłku. Doskonale sprawdzą się na wakacyjny wyjazd z rodziną, gdyż zdobycie szczytów będzie proste nawet dla mniejszych dzieci.
Najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich to:
- Łysica (614 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich. O miejscu krąży wiele legend, które szczególnie chętnie powtarzają dzieci. Mówi się, że Łysica jest miejscem zlotu czarownic, które głazów na szczycie używają jako siedzisk;
- Łysa Góra (594 m n.p.m.) – przepiękne miejsce z klasztorem na szczycie. Określana jest często jako Święty Krzyż, a samo miejsce uznawane jest za to, założone przez Bolesława Chrobrego. Na terenie klasztoru mieści się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Atrakcją jest również platforma widokowa na gołoborze i wieża telewizyjna.
- Przełęcz św. Mikołaja (541 m n.p.m.) – miejsce z kapliczką św. Mikołaja – patronem pielgrzymów i podróżnych.
Wśród innych szczytów wyróżnia się także:
- Barania Góra (427 m n.p.m.);
- Góra Stołowa (423 m n.p.m.);
- Góra Hałasa (393 m n.p.m.);
- Kakonin (380 m n.p.m.);
- Miedzianka (354 m n.p.m.);
- Ostra (350 m n.p.m.);
- Świnia Góra (346 m n.p.m.);
- Berberysówka (279 m n.p.m.).
Wypoczynek w Górach Świętokrzyskich
Góry Świętokrzyskie są miejscem, które co roku przyciąga wielu turystów. Idealne na dłuższy pobyt, jak i spędzenie weekendu z dala od zgiełku miasta. Najpopularniejsze szczyty można zdobyć w około 1 godzinę w zależności od miejsca wejścia. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych i możliwości. Dużą popularnością cieszy się trasa prowadząca z Łysicy na Święty Krzyż. Całą trasę można pokonać w około 5-6 godzin. Góry Świętokrzyskie przyciągają nie tylko Polaków, ale również obcokrajowców, gdyż wiele osób jest zainteresowanych poznaniem najstarszych gór Europy. Wystarczy spakować walizki i wyruszyć w podróż, która z pewnością będzie udana, a wszystko przez możliwość obcowania z naturą, bogactwem fauny i flory. Szeroka baza noclegowa pozwoli wynająć domek, pokój w pensjonacie czy hotelu w atrakcyjnej lokalizacji.