Najlepsze miejsca pracy w Kielcach czekają na Ciebie – sprawdź teraz!

Najlepsze miejsca pracy w Kielcach czekają na Ciebie – sprawdź teraz!

Kielce słyną z Pałacu Biskupów Krakowskich, nietypowego dworca autobusowego oraz sąsiedztwa malowniczych Gór Świętokrzyskich, ale to nie wszystko. Stolica województwa świętokrzyskiego jest też dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, w którym sukces odniosło kilka branż. Jak wygląda lokalny rynek pracy i co warto o nim wiedzieć przed złożeniem CV? Jak znaleźć pracę w Kielcach?

Bezrobocie i przeciętne wynagrodzenie w Kielcach – statystyki

Stopa bezrobocia w Kielcach jest niska, choć większość miast wojewódzkich w Polsce może pochwalić się nieco lepszym wynikiem. Jej wysokość to 4,5 proc., a więc mniej, niż bezrobocie dla całej Polski (5,1 proc.) oraz dla województwa świętokrzyskiego (8 proc.). Z tych danych wynika, że w Kielcach występują braki rąk do pracy, ale dotyczą one raczej poszczególnych sektorów, a nie całej gospodarki. Ogłoszenia o pracę znajdziesz na GoWork oraz innych, podobnych serwisach – możesz sprawdzić, czy w twojej branży jest dużo aktywnych ofert.

Przyjrzyjmy się zarobkom Kielczan. W maju 2023 roku średnie wynagrodzenie w Kielcach wynosiło 6057,01 zł brutto – to 4459 zł netto. Nie jest to zły rezultat, choć miastu daleko do ogólnopolskiej średniej wynoszącej 7430,65 zł brutto, czyli 5395 zł netto. Należy jednak pamiętać, że statystyka dotyczy jedynie osób zatrudnionych przez duże firmy prywatne z co najmniej 10 pracownikami. Do wyliczania średniej nie są wykorzystywane zarobki przedsiębiorców, pracowników sektora publicznego oraz małych firm, co zaburza obraz rzeczywistości.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Kielcach – kogo poszukują pracodawcy?

Jak co roku, w Kielcach zostało przeprowadzone badanie Barometr Zawodów, które sprawdza zawody deficytowe i nadwyżkowe. Okazuje się, że w Kielcach występują znaczące niedobory pracowników z sektora budowlanego i logistycznego. Co więcej, brakuje rąk do pracy w służbie zdrowia oraz szeroko rozumianych usługach, co przekłada się na dużą liczbę aktywnych ogłoszeń oraz przynajmniej częściowy wzrost pensji. Jakie zawody cieszą się wzmożonym zainteresowaniem ze strony pracodawców?

Pracę łatwo znajdą doświadczeni robotnicy budowlani (np. betoniarze, zbrojarze, brukarze), pracownicy sektora produkcyjnego, kierowcy i spedytorzy oraz mechanicy. Tak jak w całej Polsce, w Kielcach brakuje również osób w służbie zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i psychologów. Niestety znacznie gorzej jest już w przypadku typowych prac biurowych (np. księgowych, pracowników administracyjnych) oraz prac wymagających niskich kwalifikacji, gdzie ma miejsce równowaga między popytem i podażą. Oznacza to, że znacznie trudniej będzie znaleźć taką pracę na dobrych warunkach.

Praca w Kielcach – gdzie jej szukać?

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy w Kielcach są serwisy ogłoszeniowe z ofertami pracodawców. Zapewniają one szeroki wybór ogłoszeń z różnych branż i na różne stanowiska. Pracę znajdą tam zarówno doświadczeni specjaliści, pracownicy o wysokich kwalifikacjach, jak i osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy. Nie należy się jednak ograniczać – warto również sprawdzić grupy lokalne na Facebooku oraz oferty zamieszczane w mediach regionalnych, gdzie często ogłaszają się okoliczni pracodawcy.

Od czego zależy wysokość zarobków pracowników w Kielcach?

Kielce są jednym z mniejszych miast wojewódzkich w Polsce. Lokalny rynek pracy nie jest tak rozbudowany jak w Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku, nie mówiąc już o Krakowie czy Warszawie. Mimo to stolica województwa świętokrzyskiego zapewnia atrakcyjne możliwości rozwoju kariery.

Pensje w Kielcach są nieco niższe, niż w większych polskich miastach – to rezultat mniejszej liczby firm, które działają w wysokomarżowych branżach takich jak sektor IT czy budownictwo. Warto jednak pamiętać, że kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość pensji kieleckich pracowników są kwalifikacje, wykształcenie oraz doświadczenie. Pracodawcy doceniają osoby, które mogą dużo wnieść w działanie firmy. Niezastąpieni pracownicy mają znacznie silniejszą pozycję negocjacyjną, co przekłada się na atrakcyjne, często pięciocyfrowe wynagrodzenia.

Artykuł sponsorowany.

5/5 - 1 głosów

Dodaj komentarz