Jakie składniki dostarczać włosom, a jakie skórze głowy? Wybieramy serum do włosów!

Jakie składniki dostarczać włosom, a jakie skórze głowy? Wybieramy serum do włosów!

W pielęgnacji regeneracyjnej włosów kluczowe znaczenie mają składniki aktywne. Znajdziesz je w szamponach, odżywkach, ale też w serum do włosów, gdzie są zawarte w skoncentrowanej formie. Nieco inne składniki są przeznaczone do odbudowy i wzmocnienia włókien włosów, a nieco inne powinno się aplikować na skórę głowy, gdzie wspomagają w najwcześniejszych procesach rozwoju włosa. Jakie serum wybrać więc do włosów, a jakie do skóry głowy?

Serum odbudowujące zewnętrzną strukturę włosa

Serum do włosów, które aplikuje się na pasma na ich długości powinny zawierać składniki wygładzające ich strukturę, domykające łuski czy reperujące ubytki. Mogą stanowić naturalny budulec włosa. Zacznijmy od tego, co buduje włos, czyli białka, a dokładniej aminokwasów. Na przykład keratyna charakteryzuje się dużą zawartością aminokwasów i jest składnikiem wielu produktów kondycjonujących włosy. Keratyny jednak nie powinno się nakładać na skórę głowy, ponieważ prowadzi do tak zwanej nadbudowy i blokowania ujścia mieszków włosowych.

Składniki serum odżywiające strukturę włosów

W serum do włosów mogą też znaleźć się inne proteiny, na przykład pozyskiwane z jedwabiu, pszenicy czy bawełny , które pięknie wygładzają i wzmacniają włosy. Oprócz tego wskazanymi składnikami dobrego serum do włosów są:

  • olejki roślinne – na przykład awokado jest bogate w kwasy omega-3 i -6; nawilża włosy i dodaje im blasku; olejek kokosowy w kombinacji z innymi składnikami może zapobiegać wypadaniu włosów;
  • substancje nawilżające – kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, aloes, kolagen,
  • ekstrakty roślinne – ekstrakt z papai odżywia suche włosy i ułatwia rozczesywanie, a z jabłka mobilizuje włosy do szybszego wzrostu,

Składniki serum do skóry głowy

Niektóre substancje lepiej zadziałają, jeśli dostarczymy je bezpośrednio na skórę głowy. Należą do nich substancje, które pobudzają mieszki włosowe, przyspieszając porost włosów, czyli między innymi kofeina czy karnityna. W regulacji produkcji sebum pomoże szałwia, cytryna, rumianek, rozmaryn – ziołowe serum ma zwykle postać płynnej wcierki, którą wmasowuje się w skalp. Serum na skórę głowy może być też bogate w witaminy (A, B3, C, E) oraz cenne minerały i pierwiastki, takie jak siarka, cynk czy peptydy miedzi.

Jak używać serum do włosów?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, jak korzystać z serum do włosów. Należy nakładać na długość włosa, omijając skalp (chyba że produkt jest jasno wskazany do pielęgnacji skóry głowy). Zwykle serum można nakładać zarówno na pasma suche – jako ostatni etap pielęgnacji po wysuszeniu włosów suszarką, lub mokre – jako dodatkowo ochrona przed ciepłem urządzeń stylizacyjnych i kosmetykiem wspomagającym stylizację.

Serum na koniec czy początek dnia?

Serum można aplikować na końce włosów również przed snem, aby chronić je przed uszkodzeniami do tarcia poduszką. Lub na dobry początek dnia jako ochrona przed zagrożeniami czyhającymi na włosy w środowisku (promienie UV, tarcie od ubrań, suche lub wilgotne powietrze, wiatr, zanieczyszczenia powietrza i inne).

Świadoma i skuteczna pielęgnacja włosów jest sztuką wyboru – nie tylko środka pielęgnującego, ale również sposobu jego stosowania. Warto eksperymentować, by wypracować własny sposób dbania o włosy.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Dodaj komentarz