Góry Świętokrzyskie – najpopularniejsze szlaki

Góry Świętokrzyskie – najpopularniejsze szlaki

Góry Świętokrzyskie to najstarsze w Europie formacje, które ukształtowały się 500 milionów lat temu. Położone są w województwie świętokrzyskim, niedaleko Kielc. Określane są jako góry niskie, a wszystko przez fakt, iż wysokość ich głównych szczytów nie przekracza 700 m n.p.m. Znajdziemy tam szlaki, dzięki którym możliwe jest zdobywanie szczytów i poznawanie wielu miejsc z bogatą fauną i florą. Jakie są najpopularniejsze szlaki Gór Świętokrzyskich? O tym będzie nasz artykuł.

Łysica – szlak na najwyższy szczyt

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Wysokość wynosi 614 m n.p.m. Położona jest na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przez szczyt przebiega jeden szlak oznakowany na czerwono nazywany Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Istnieje możliwość rozpoczęcia trasy w Kakoninie lub Św. Katarzynie. Szlak prowadzi przez wierzchołek zachodni, na którym ustawiona jest replika krzyża z 1930 roku. Można zachwycić się widokiem na Górę Psarską i Miejską. Szlak ciągnie się przez piękny las, natomiast od północny i południa otoczony jest gołoborzami, które są główną atrakcją Gór Świętokrzyskich. Szlak na Łysicę to obowiązkowy element urlopu każdego turysty. Obfituje w kamienie, które mogą być trudne do pokonania zimą czy w czasie deszczu.

Łysa Góra – szlak niebieski

Łysa Góra to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich. Na jego wierzchołku położony jest klasztor, który co roku przyciąga wielu turystów. Szlak niebieski prowadzi z Nowej Słupi. Warto wiedzieć, że szlak ten określany jest często jako droga królewska, a wszystko przez fakt, iż tą drogą spacerowali królowie do klasztoru na Łysej Górze. Oprócz klasztoru Misjonarzy Oblatów NMP, na szczycie znajduje się także Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż. Na szczyt prowadzi droga kamienista z duży mi spadkami, często wzmacnianymi deskami, aby woda płynąca z wierzchołka nie prowadziła do wymywania ziemi.

Góry Świętokrzyskie – mapa

Góry Świętokrzyskie położone są w południowo-wschodniej części Polski. Dokładnie w centrum Wyżyny Kieleckiej. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m.) oraz Łysa Góra (594 m n.p.m). Są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. To, co wyróżnia Góry Świętokrzyskie to przede wszystkim bogata fauna i flora oraz szeroka baza noclegów. Góry Świętokrzyskie są chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i Europy. To idealne miejsce na krótki czy dłuższy wypad z dziećmi, a także na wakacje. Istnieje także wiele legend związanych z tym miejscem. W Górach Świętokrzyskich zlokalizowanych jest wiele innych szlaków, które przyciągają turystów. To:

  • szlak czerwony prowadzący z Trzcianki do Świętej Katarzyny;
  • szlak niebieski z Bodzentyna do Świętej Katarzyny;
  • szlak zielony biegnący w granicach parku od Zagórza do Psarów Podleskich;
  • szlak żółty zlokalizowany w granicach parku narodowego od Klonowa do Bukowej Góry;
  • szlak czarny ciągnący się przez enklawę ŚPN Góry Chełmowej.

Góry świętokrzyskie atrakcje

Góry Świętokrzyskie obfitują w wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Wystarczy spakować walizki, aby udać się w podróż życia i poznać fantastyczne miejsca. Warto odwiedzić:

  • Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej – to miejsce, w którym można cofnąć się w czasie o kilka wieków. Drewniane chaty, starożytne atrybuty oraz tajniki prac starszych zawodów, pozwalają poznać zupełnie inny świat;
  • Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie – to około tysiąc minerałów w wielu kolorach. Dużą atrakcją jest geoda i kryształ górski;
  • Park Rozrywki i Miniatur w Sabat-Krajno – to miejsce, w którym spotkamy się wieloma popularnymi na  świecie budowlami np. wieżą Eiffla, operą w Sydney, Statuą Wolności, World Trade Center i wiele innych;
  • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi – to multimedialne wystawy będące imitacją pracy Zakładów Metalurgicznych. Warto wiedzieć, że dzisiejszy zakład stoi w miejscu piecowiska, które pozostałości można podziwiać odwiedzając muzeum.

Dodaj komentarz