Categories DOM I OGRÓD

Wakacje na działce? Sprawdź najciekawsze domki letniskowe

Posiadanie własnej działki rekreacyjnej daje ogromne możliwości pod kątem letniego wypoczynku. Odpoczynek na własnym kawałku ziemi to przede wszystkim duża oszczędność w stosunku do stale rosnących cen wycieczek, czy nawet noclegów w kraju. Wybierając się na działkę, nie trzeba martwić się także kwestiami prywatności, czy choćby zabraniem ze sobą psa.

Planując kilkudniowy odpoczynek, niezbędny jest domek letniskowy. Jakie są rodzaje domków i które modele są szczególnie warte uwagi?

 

Drewniane domki letniskowe – najczęściej wybierane modele

 

Najpopularniejsze są domki letniskowe wykonywane z drewna, w szczególności w konstrukcji szkieletowej. Tego rodzaju domki to modele tworzone według gotowego projektu. Na miejsce domek może dotrzeć wraz z ekipą montażową, która przez swoje doświadczenie i znajomość projektów rozstawi go w ekspresowym tempie. Zwykle takie domki wykonywane są z drewna iglastego, najczęściej świerkowego. Wewnątrz posiadają trwały i stabilny szkielet z belek, który utrzymuje całą konstrukcję.

Drewniane domki letniskowe w ogrodosfera.pl to zarówno proste budynki, jak i rozbudowane projekty z ozdobnymi werandami czy użytkowymi poddaszami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele piętrowe, które nawet jeśli nie osiągają dużych rozmiarów, są w stanie zapewnić poczucie prywatności przez osobne pomieszczenie na poddaszu.

Drewniane domki letniskowe zapewniają dobrą izolację termiczną – latem wewnątrz panuje przyjemny chłód, a zimą pomieszczenia wydają się lekko ciepłe. Co ważne, w tego rodzaju domkach nie ma wilgoci, ponieważ drewno w naturalny sposób oddaje ją na zewnątrz konstrukcji.

Nieco droższym w wykonaniu niż klasyczny domek w konstrukcji szkieletowej, jest model z bali. Domki tego rodzaju pięknie wpisują się w górski krajobraz, otoczenie natury i lasów. Posiadają one podobne właściwości co standardowe modele domków drewnianych.

Drewniany domek letniskowy Dania, fot. Ogrodosfera.pl

Domki murowane, modułowe i holenderskie

 

Oczywiście wybór domków letniskowych nie ogranicza się jedynie do modeli drewnianych. Najczęstszą alternatywą stają się budynki murowane, których postawienie trwa znacznie dłużej i więcej kosztuje, jednak są to niezwykle trwałe konstrukcje często z solidną, nawet całoroczną izolacją. To dobry wybór, gdy w budowanym domku zamierza się spędzać całe tygodnie niezależnie od pogody czy temperatury.

Domki modułowe to stosunkowo nowy rodzaj tego typu budynków. Zwykle charakteryzują się one swoim prostokątnym kształtem. Moduły, o których mowa w ich nazwie, to duże bryły przygotowywane do użytku. Domki modułowe w całości są montowane w fabryce, a na miejsce docierają gotowe, wymagające jedynie stabilnego ustawienia.

Domki holenderskie to nietypowe konstrukcje na kołach przypominające duże i rozbudowane kampery. Są one budowane na stalowej ramie z niewielką izolacją i wykańczane blachą lub drewnianymi panelami. Najczęściej ich wnętrze jest wąskie, jednak na rynku znaleźć można coraz więcej obszernych domków holenderskich mogących pomieścić całe rodziny.

Domek rekreacyjny Serbia, fot. Ogrodosfera.pl

Dlaczego warto spędzać wakacje na działce?

 

Upały w centrach miast potrafią zmęczyć i skutecznie zachęcić do wybrania się na wieś, lub choćby za miasto, gdziekolwiek, gdzie znajduje się choć trochę natury i świeżego, chłodnego powietrza. Mając własną działkę, nie trzeba daleko szukać. Wyjazd na nią nic nie kosztuje – wystarczy spakować najpotrzebniejsze rzeczy i ruszać w drogę.

Dla wielu rodzin, w tym z małymi dziećmi, ważna jest prywatność podczas odpoczynku. To żadna przyjemność przebierać dziecko przy tłumie innych osób uczestniczących w wycieczce. W przypadku odpoczynku na własnej działce takie kwestie nie są problemem. Można liczyć na pełną prywatność, samodzielnie zaplanować sobie cały dzień i nie martwić się zupełnie niczym.

Pomalowany na piękne kolory domek letniskowy, fot. Ogrodosfera.pl

Zobacz również