Mini projektory – technologie przesyłania obrazu

Mini projektory – technologie przesyłania obrazu

Mini projektory, czyli kompaktowe wersje standardowych rzutników, w praktycznie żadnym stopniu nie odbiegają funkcjonalnością od pełnowymiarowych urządzeń. Dotyczy to nie tylko parametrów obrazu, lecz także wykorzystywanych technologii transmisji obrazu. W zależności od modelu można liczyć na wsparcie m.in. dla Wi-Fi, Bluetooth, USB czy HDMI – jakie możliwości zapewniają poszczególne rozwiązania?

Rzutniki przenośne z Wi-Fi: kompatybilność z różnymi urządzeniami

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jakie wykorzystują rzutniki przenośne, jest łączność Wi-Fi. To technologia dostępna obecnie w praktycznie każdym urządzeniu, które może łączyć się z siecią – od smartwatchy i inteligentnych sprzętów domowych, poprzez telefony i tablety, aż po komputery czy serwery. Jednym z jej największych atutów jest szerokie wsparcie w różnych produktach, co można zauważyć także w przypadku mini projektorów.

Jak działa Wi-Fi w projektorach? W większości przypadków obsługa łączności Wi-Fi opiera się po prostu na podłączeniu dwóch urządzeń do tej samej sieci. Przy odpowiednich ustawieniach (czasami także po zainstalowaniu specjalnego oprogramowania) taka konfiguracja umożliwia bezproblemowe przesyłanie obrazu do projektora. Niektóre sprzęty obsługują tworzenie połączenia przez tymczasowy punkt dostępu Wi-Fi, co pozwala na przesyłanie obrazu nawet bez routera.

Przy wyborze mini projektora z Wi-Fi należy zwrócić uwagę na obsługiwane wersje protokołu – poszczególne warianty różnią się m.in. pod względem szybkości transmisji, co może mieć przełożenie na jakość obrazu. Ważna jest także częstotliwość sygnału (2,4 GHz lub 5 GHz). Większość obecnie dostępnych modeli może działać zarówno w trybie 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

Miracast i AirPlay – dedykowane technologie wspierane przez mini projektory

Będąc przy temacie Wi-Fi w projektorach, nie można pominąć także dwóch dedykowanych technologii służących do przesyłania obrazu do rzutników. Mowa o rozwiązaniach AirPlay i Miracast – pierwsze z nich jest przeznaczone do wykorzystania z urządzeniami Apple, z kolei drugie jest bardziej uniwersalne i może być użyte m.in. ze sprzętami opartymi na systemie Android. Co ważne, obydwa z nich mogą działać bez użycia sieci Wi-Fi z routera, wykorzystując zamiast tego technologię Wi-Fi Direct, czyli protokół bezpośredniej komunikacji między urządzeniami. Mini projektory, które wspierają tego typu technologie, wyróżniają się pod względem wygody i łatwości obsługi, pozwalając na łatwe i szybkie połączenie w praktycznie dowolnym miejscu.

Bluetooth a mini projektory

Kolejną technologią łączności bezprzewodowej, z którą można się spotkać w mini projektorach, jest Bluetooth. Rzutniki przenośne zazwyczaj jednak nie wykorzystują tego rozwiązania do transmisji obrazu, a do przesyłania dźwięku. Dzięki temu można liczyć na znacznie lepsze doznania dźwiękowe z uwagi na możliwość podłączenia zewnętrznego głośnika. Choć część projektorów jest wyposażona w głośniki wbudowane, zazwyczaj nieco odbiegają one jakością od dedykowanych urządzeń audio. Łącząc transmisję wideo Wi-Fi z przesyłaniem dźwięku przez Bluetooth, można przygotować bardzo wygodne, przenośne kino domowe oferujące doskonałe wrażenia z oglądania ulubionych filmów czy seriali.

Rzutniki przenośne z łącznością przewodową

Spora część rzutników przenośnych obsługuje także przesyłanie obrazu za pośrednictwem HDMI. To uniwersalny, szeroko stosowany standard transmisji wideo i audio, który zapewnia bardzo dobrą jakość i szeroką kompatybilność z wieloma różnymi sprzętami. Złącza HDMI są obecnie dostępne w niemal wszystkich telewizorach, dekoderach, konsolach i innych urządzeniach RTV. Co więcej, z użyciem przejściówek USB–HDMI można nawet przesyłać obraz ze smartfona. To sprawia, że mini projektory z HDMI są bardzo wygodnym i wszechstronnym rozwiązaniem.

Alternatywą dla HDMI jest USB – zwłaszcza w przypadku najnowszych wersji protokołu (od 3.0), które zapewniają jeszcze większą prędkość transferu danych niż poprzednie warianty technologii. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy projektor z USB wspiera transmisję obrazu z użyciem tego rozwiązania. W niektórych modelach złącze USB służy wyłącznie do ładowania – warto to sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie.

Mini projektory bez połączenia z innym urządzeniem? To możliwe

Na koniec warto wyróżnić szczególną kategorię mini projektorów – urządzenia z wbudowanym systemem operacyjnym. Najczęściej jest to system Android w specjalnej wersji dostosowanej do tego typu sprzętów, stosowany także w telewizorach smart. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania wystarczy włączyć projektor, by cieszyć się dostępem do filmów, seriali czy platform streamingowych. Rzutniki przenośne z systemem Android wyróżniają się przede wszystkim pod kątem wygody obsługi – z ich użyciem można korzystać z urządzenia niemal tak samo, jak w przypadku smart TV, w niemal dowolnym miejscu. Aby uzyskać pełny dostęp do aplikacji i serwisów streamingowych, niezbędne będzie połączenie z siecią – np. za pośrednictwem punktu dostępu ze smartfona.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz