Malownicze Ponidzie. Odkrywamy sekrety polskiej Toskanii!

Malownicze Ponidzie. Odkrywamy sekrety polskiej Toskanii!

Ponidzie to rozciągający się między Krakowem a Sandomierzem region, który z roku na rok jest coraz bardziej doceniany przez turystów. Znajdziemy tu iście pocztówkowe krajobrazy, które wiele osób porównuje do panoram charakterystycznych dla włoskiej Toskanii. Tworzą je zakola rzeki Nidy, liczne wsie i miasteczka, lasy i zagajniki, wzgórza oraz łąki i pastwiska, które wiosną i latem zachwycają pełną feerią barw. Ponidzie to miejsce idealne na sielski urlop dla wszystkich osób, które poszukują ciszy, spokoju, bliskiego kontaktu z naturą, a także sprzyjającego zdrowiu mikroklimatu.

Gdzie znajduje się Ponidzie? Z czego słynie?

„Polska Toskania”, jak często nazywane bywa Ponidzie, leży w województwie świętokrzyskim, pomiędzy Krakowem a Sandomierzem. Jest zlokalizowane nad środkowym i dolnym biegiem rzeki Nidy, która tworzy to starorzecza i zakola, efektownie wijące się pomiędzy wzgórzami. To zaciszny i pomimo swojego niekwestionowanego piękna, nadal stosunkowo mało uczęszczany przez turystów region, który obfituje w wiele interesujących miejsc i atrakcji. Doceniają go w szczególności miłośnicy pięknych krajobrazów, skarbów natury oraz sielskich, wiejskich klimatów, z którymi na Ponidziu można obcować na niemal każdym kroku!

Ponidzie to także region o charakterze uzdrowiskowym. Na jego terenie prężnie działają dwie popularne miejscowości posiadające status uzdrowiska, które co roku odwiedzają tysiące kuracjuszy. Busko-Zdrój i Solec-Zdrój, bo to właśnie o nich mowa, świetnie sprawdzą się w roli bazy wypadowej do odkrywania sekretów całego regionu oraz wypoczynku w sprzyjającej zdrowiu okolicy. Zakwaterowanie w jednym z dostępnych na ich terenie obiektów noclegowych najszybciej i najprościej można wyszukać za pośrednictwem strony https://www.nocowanie.pl/, na której od 2005 r. działa największy polski portal turystyczny z rezerwacjami noclegów online.

Przyrodnicze atrakcje Ponidzia. Piękne krajobrazy i malownicze parki krajobrazowe

Największą atrakcją Ponidzia są bez wątpienia jego malownicze krajobrazy. Można je odnaleźć zwłaszcza wzdłuż rzeki Nidy, która to właśnie tu tworzy przepiekne zakola i starorzecza. Nida płynie przez Ponidzie spokojnym nurtem, leniwie wijąc się pomiędzy wzgórzami, łąkami i pastwiskami. Wzdłuż jej brzegów usadowione są malownicze wsie, nadające całej okolicy jeszcze bardziej sielskiego wyglądu.

Walory krajobrazowe i przyrodnicze Ponidzia zostały oficjalnie docenione. Na terenie regionu znajdują się bowiem trzy piękne parki krajobrazoweSzaniecki, Kozubowski i Nadnidziański. Warto wybrać się do każdego z nich, aby na własne oczy zobaczyć największe przyrodnicze skarby „polskiej Toskanii”.

Najciekawsze miasta i miasteczka na Ponidziu

Na terenie Ponidzia znajduje się sporo wsi, miast i miasteczek, które można odwiedzić przy okazji odkrywania regionu. Na uwagę zasługuje najmniejsze miasto w PolsceOpatowiec. Według danych z 2021 r., miasteczko liczy sobie 336 mieszkańców i jest najmniej licznym pod względem ludności ośrodkiem miejskim w naszym kraju! Na jego terenie można zobaczyć i zwiedzić m. in. gotycki kościół, a w okolicach podziwiać liczne przydrożne kapliczki i święte figury.

Ponidzie to także „mała ojczyzna” znanej i lubianej postaci z polskiej bajki – stworzonego przez Kornela Makuszyńskiego, słynnego Koziołka Matołka. W Pacanowie można odwiedzić Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, w którym oprócz sympatycznego koziołka, można natknąć się także na wiele innych znanych i lubianych postaci z bajek. W centrum miasteczka, na Rynku można podziwiać figury przedstawiające bajkowe postacie, a także odwiedzić Bazylikę św. Marcina – gotycki kościół z XIII w.

W Pińczowie na turystów czeka natomiast Góra św. Anny, z której szczytu roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków w okolicy. W poszukiwaniu słońca i pięknej pogody warto udać się natomiast do Buska-Zdroju, które cieszy się mianem jednego z najbardziej słonecznych miast w Polsce. To popularne uzdrowisko, na terenie którego wolny czas można spędzać m. in. spacerując po malowniczym Parku Zdrojowym, deptaku miejskim i Alei Gwiazd Międzynarodowego Festiwalu.

Grodzisko Stradów. Najstarszy średniowieczny gród w Polsce

Na terenie Ponidzia mieści się także jedna z najważniejszych pamiątek z przeszłości naszego kraju. Mowa o Grodzisku Stradów – największym średniowiecznym systemie osadniczym na polskich ziemiach. Jego mieszkańcami było prawdopodobnie plemię Wiślan, które zasiedlało gród między VIII a XI w., do czasu, kiedy Grodzisko Stradów strawił pożar, a ocalali mieszkańcy przenieśli się do pobliskiej Wiślicy.

Grodzisko Stradów słynie z przepięknych widoków, które można podziwiać po wejściu na jego wały. Panoramy są tu tak zachwycające, że miejsce to jest równie chętnie odwiedzane przez turystów co przez zawodowych fotografów. Z Grodziska widoczne są pofalowane wzgórza Ponidzia, pola, łąki, lasy oraz wijące się pomiędzy nimi wstęgi dróg. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie wypatrzeć można także pasmo górskie Beskidów.

Artykuł partnera. Źródło zdjęć: Adobe Express.

5/5 - 1 głosów

Dodaj komentarz