Czy przed darowizną warto ubezpieczyć posesję?

Czy przed darowizną warto ubezpieczyć posesję?

Z założenia ubezpieczenie posesji jest dobrowolne. Są jednak wyjątki, jak posiadanie kredytu hipotecznego na nieruchomość, kredytu na budowę domu, jak i gospodarstwa, które przekracza 1 hektar. Czy przed darowizną należy ubezpieczyć posesję?

Co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu mieszkania?

Jeżeli zaciągnąłeś kredyt na zakup mieszkania czy budowę domu, będziesz musiał ubezpieczyć nieruchomość, co będzie zabezpieczeniem ze strony banku na wypadek szkody całkowitej. Należy jednak mieć świadomość, że w takim przypadku bank będzie wymagał cesji, która będzie stanowiła o przeniesieniu na niego praw do odszkodowania.

To oznacza, że jeśli dojdzie do zniszczenia mienia, pieniądze z polisy otrzymasz nie Ty, ale bank. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ cesja daje gwarancję, że kredyt zostanie spłacony, a Ty nie będziesz obciążony żadnymi długami. Będziesz mógł wykupić polisę z oferty przedstawionej przez bank albo samodzielnie wybrać ubezpieczyciela, korzystając np. z porównywarek.

Podczas wybierania ubezpieczenia, pomyśl o skorzystaniu z rozszerzonej opcji. Nie zawsze dochodzi do szkody całkowitej, może się wówczas okazać, że zalanie mieszkania nie będzie objęte takim odszkodowaniem, a wówczas ubezpieczyciel nie uwzględni takiego zdarzenia. Pamiętaj również, że bank może wymagać ubezpieczenia, ale nie może narzucić, od kogo masz je wykupić.

Kredyt spłacony i co dalej?

Dopóki będziesz spłacał kredyt hipoteczny, musisz co roku opłacać ubezpieczenie, a następnie stosowne potwierdzenie przesyłać do banku. Zastanawiasz się jednak, co będzie z ubezpieczeniem mieszkania w momencie, gdy spłacisz kredyt? Wówczas otrzymasz od banku stosowne dokumenty, które będziesz musiał przekazać do ubezpieczyciela, a ten na ich podstawie usunie cesję.

Następnie możesz pozostać przy tym ubezpieczycielu, a w razie szkody pieniądze zostaną wypłacone Tobie. Możesz też skorzystać z możliwości wykupienia polisy u innego ubezpieczyciela albo w ogóle z niej zrezygnować. W tym ostatnim przypadku warto jednak to przeanalizować, bo w życiu mogą się zdarzyć różne sytuacje i takie zabezpieczenie, może się przydać, gdy trzeba będzie odnowić mieszkanie po pożarze czy zalaniu.

Darowizna nieruchomości – co z ubezpieczeniem?

Chcesz przekazać mieszkanie w formie darowizny? Musisz dopełnić formalności, chociażby związanych z podpisaniem odpowiednich dokumentów u notariusza. W przypadku gdy nieruchomość nie była do tej pory ubezpieczona, nie musisz jej ubezpieczać. Nowy właściciela sam będzie mógł się tym zająć. Jeśli była ubezpieczona, konieczne będzie zgłoszenie faktu darowizny do ubezpieczyciela, który może zażądać aktu własności, aby mieć pewność, że nowy ubezpieczyciel posiada odpowiedni tytuł prawny.

Oczywiście przy takim podarunku, osoba obdarowana musi zapłacić podatek od darowizny mieszkania – jak obliczyć? Jeśli spiszecie odpowiedni akt u notariusza, sami nie będziecie musieli się niczym przejmować. On wszystko obliczy, ściągnie należny podatek i zgłosi fakt darowizny do odpowiedniego urzędu skarbowego. Jeśli jednak darowizna odbywa się bez udziału notariusza, obdarowany będzie musiał się tym zająć samodzielnie.

Na dokonanie takiego zgłoszenia będzie miał 6 miesięcy, a niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Jednak sama wysokość podatku od darowizny, będzie zależała od stopnia pokrewieństwa, które Was łączy.

Stopień pokrewieństwa, a wysokość podatku

Ogólny podział według stopnia pokrewieństwa dzieli się na trzy grupy:

  • 1. grupa podatkowa to: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, zięć, synowa i teściowie,
  • 2. grupa podatkowa: dzieci i wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i inni zstępni np. żona wnuka,
  • 3. grupa podatkowa to pozostali nabywcy.

W ostatnim czasie, z 1. grupy podatkowej została wyodrębniona zerowa grupa podatkowa, w skład której wchodzą: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, ojczym i macocha. Jeśli zalicza się do którejś z tych osób, może liczyć na całkowite zwolnienie z podatku od darowizny.

W innym wypadku dotyczy rozporządzenie ministra finansów z 28 czerwca 2023 r., które określa, że:

  • 1. grupa podatkowa do kwoty 11 833 zł musi zapłacić podatek wysokości 3 procent. Między tą kwotą a 23 665 zł trzeba uiścić 355 zł oraz 5 procent od nadwyżki ponad 11 833 zł. Darowizna przekracza 23 665 zł? Należy zapłacić podatek w wysokości 946,6 zł oraz 7 proc. tego co jest powyżej 23 665 zł;
  • 2. grupa podatkowa do 11 833 zł zapłaci 7 procent. Jeśli mieści się między 11 833 zł a 23 665 zł, to uiścić musi 828,4 zł oraz 9 procent nadwyżki, a w przypadku przekroczenia kwoty 23 665 zł, będzie to podatek w kwocie 1893,30 zł oraz 12 procent od kwoty powyżej 23 665 zł;
  • 3. grupa przy pierwszym progu musi zapłacić 12 procent, od darowizny między 11 833 zł a 23 665 zł będzie to już 1420 zł i 16 procent nadwyżki ponad 11 833 zł, za to powyżej kwoty 23 665 zł zapłaci 3313,20 zł oraz 20 procent wartości przekraczające tę kwotę.

Otrzymałeś w darowiźnie dom i co dalej?

Jeżeli otrzymałeś w darowiźnie mieszkanie czy dom, warto się zastanowić nad ich ubezpieczeniem. Im więcej będzie ono obejmowało sytuacji, które mogą się wydarzyć, tym lepiej będziesz zabezpieczony i w razie nieprzewidzianych zdarzeń, nie zostaniesz pozostawiony sam sobie.

W przypadku mieszkania możesz ubezpieczyć nie tylko je samo i to, co się w nim znajduje, ale również piwnicę i jej zawartość. Odziedziczyłeś dom? W tym przypadku warto zastanowić się nad ubezpieczeniem nie tylko budynku i jego wyposażenia, ale również posesji i ogrodzenia. Jeśli jesteś zainteresowany tym, co dokładnie obejmuje takie ubezpieczenie – kliknij tu.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz