Witamina D3, nazywana „witaminą słońca”, powstaje przede wszystkim podczas syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem promieni słonecznych. A ponieważ witaminy tej niemal brak w mleku matki, dzieci są bardzo narażone na niedobór witaminy D3 i potrzebują suplementacji. W jakiej postaci?
Na rynku dostępnych jest wiele leków i suplementów z witaminą D3, w różnych dawkach i postaciach. Do najpopularniejszych należą krople, kapsułki miękkie, tabletki, kapsułki twist-off. W przypadku niemowląt i małych dzieci najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma podania to witamina D3 w kroplach.
Dlaczego witamina D3 jest tak ważna dla dzieci?
Witamina D3 pełni liczne funkcje warunkujące m.in. prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu. Wciąż poznajemy jej różnorodne zadania. Odpowiedzialna jest m.in. za:
- mineralizację kości i prawidłowy ich wzrost,
- mineralizację zębów,
- regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu,
- prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i odpowiednio silną odpowiedź immunologiczną,
- wspomagająco – zapobieganie chorobom górnych dróg oddechowych,
- zapobieganie niektórym nowotworom, cukrzycy typu I, chorobom autoimmunologicznym,
- regenerację neuronów, funkcjonowanie układu nerwowego,
- regulację przemiany materii[1].
Niedobór witaminy D3 we wczesnym wieku skutkować może opóźnionym zrośnięciem się ciemiączka i krzywicą, później natomiast może być przyczyną osteoporozy dziecięcej, chorób dermatologicznych (łysienie plackowate), podwyższonej podatności na infekcje, apatii, zmęczenia, bólów kostno-stawowych, szybkiego męczenia się mięśni, problemów ze snem i koncentracją, skłonności do otyłości, nadciśnienia i hiperglikemii[2].
Różne postacie preparatów z witaminą D3
Preparaty z witaminą D3 dostępne są w różnych postaciach, spośród których każda ma swoje wady i zalety. W przypadku niemowląt i małych dzieci wybór jest ograniczony (formy płynne lub kapsułki twist-off), natomiast starsze dzieci, młodzież i dorośli mogą wybierać, zgodnie ze swymi preferencjami, między kroplami, tabletkami, kapsułkami czy witaminą D rozpuszczalną w wodzie.
Jeśli decydujemy się na tabletki z witaminą D3, musimy pamiętać, że witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach. W tabletce brakuje odpowiedniego nośnika, więc aby witamina prawidłowo się wchłaniała, należałoby przyjmować ją w czasie posiłku zawierającego tłuszcz.
Problem ten nie występuje w przypadku kapsułek i kropli z witaminą D. Kapsułki miękkie wypełnione są olejem, w którym znajduje się odpowiednia dawka witaminy D. Olej z witaminą zawarty jest w elastycznej otoczce z żelatyny (lub jej odpowiednika w przypadku kapsułek wegańskich)
Witamina D3 w płynie – w postaci kropli – to najprostsza możliwa forma, w której dostępna jest ta witamina. W skład witaminy D3 w kroplach dla dzieci powinno wchodzić absolutne minimum składników, bez substancji konserwujących, aromatyzujących czy barwiących.
Jeśli chodzi o Juvit Baby D3 dla najmłodszych to witamina D3 w płynie z pompką dozującą, która pozwala na precyzyjne odmierzenie ilości witaminy D3 i bezpieczne, łatwe oraz higieniczne podanie tej witaminy nawet noworodkowi[3].
Witamina D3 w kroplach to ponadto bezpieczne rozwiązanie dla każdej osoby, która ma lęk przed połknięciem kapsułki bądź fizyczny problem z przełykaniem kapsułek i tabletek (np. dysfagia).
Witamina D3 dla niemowląt – krople czy kapsułki?
Jak wspomniano powyżej, witamina D3 w płynie to najbezpieczniejsza forma podania witaminy niemowlęciu. Tak małe dziecko nie powinno przyjmować kapsułek miękkich, ponieważ zwyczajnie nie jest w stanie ich przełknąć. Podanie kapsułki w otoczce malutkiemu dziecku mogłoby się skończyć dla niego tragicznie. W przypadku starszych dzieci natomiast również warto rozważyć suplementację witaminy D w formie kropli.
W preparacie w postaci kropli witamina D zawieszona jest w oleju. Jej wchłanianie następuje już w jamie ustnej, poprzez jej błony śluzowe. Nie zawiera niepotrzebnych dodatków, nie obciąża żołądka. Aby podać odpowiednią dawkę niemowlęciu, wystarczy rozchylić jego usta lub wymieszać preparat z mlekiem. Starsze dziecko również może dodać witaminę do płynu bądź przyjąć odpowiednią dawkę na łyżeczce.
Istnieje natomiast jeszcze jedna forma kapsułek, które nie wymagają połknięcia w całości – to kapsułki twist-off.
Wszystko o kapsułkach twist-off
Kapsułka twist-off to kapsułka z odkręcaną główką, która nie wymaga połykania w całości. Zawartość kapsułki może mieć formę płynu lub pasty. Kapsułki twist-off z witaminą D wypełnione są olejem z zawieszoną w nim witaminą w odpowiedniej dawce. Po przekręceniu i oderwaniu końcówki kapsułki, jej zawartość należy wycisnąć do mleka, na łyżeczkę lub bezpośrednio do ust dziecka. Należy natomiast zachować szczególną ostrożność przy podawaniu, aby dziecko nie połknęło samej kapsułki, a właściwie otoczki kapsułki.
Bibliografia:
- J. Czech-Kowalska, Suplementacja witaminą D u dzieci – wskazówki praktyczne, https://forumpediatrii.pl/artykul/suplementacja-witamina-d-u-dzieci-wskazowki-praktyczne, dostęp: 25.10.2021
- M. Kulik, Krople czy kapsułki – jaką suplementację wybrać?, https://www.aptekaopt.pl/artykuly/krople-czy-kapsulki-jaka-suplementacje-wybrac.html, dostęp: 25.10.2021
- A. Rusińska i in., Zasady Suplementacji i Leczenia Witamina D – Nowelizacja 2018 r., „Postępy Neonatologii” 2018, nr 24(1), s. 1-24
- J. Sarnecki, Witamina D zapobiega infekcjom dróg oddechowych, https://www.standardy.pl/newsy/id/24, dostęp: 19.11.21
- M. Stolarczyk, Witamina D dla dzieci – co warto o niej wiedzieć?, https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/witamina-d-dla-dzieci-co-warto-o-niej-wiedziec,528.html, dostęp: 25.10.2021
- Witamina D – właściwości i działanie witaminy D, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-d-wlasciwosci-i-dzialanie-witaminy-d-aa-WrK7-ryHr-P2n8.html, dostęp: 25.10.2021
- D. Wnęk, Witamina D – jaka dawka jest bezpieczna?, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/139889,witamina-d-jaka-dawka-jest-bezpieczna, dostęp: 25.10.2021
- Ulotka do pacjenta Juvit Baby D3.
[1] A. Rusińska i in., Zasady Suplementacji i Leczenia Witamina D – Nowelizacja 2018 r., „Postępy Neonatologii” 2018, nr 24(1), s. 1-24; M. Stolarczyk, Witamina D dla dzieci – co warto o niej wiedzieć?, https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/witamina-d-dla-dzieci-co-warto-o-niej-wiedziec,528.html, dostęp: 25.10.2021; Witamina D – właściwości i działanie witaminy D, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-d-wlasciwosci-i-dzialanie-witaminy-d-aa-WrK7-ryHr-P2n8.html, dostęp: 25.10.2021.
[2] J. Czech-Kowalska, Suplementacja witaminą D u dzieci – wskazówki praktyczne, https://forumpediatrii.pl/artykul/suplementacja-witamina-d-u-dzieci-wskazowki-praktyczne, dostęp: 25.10.2021
[3] Ulotka Juvit Baby D3