Tokarnia - Ośmiorak z Rudy Pilczyckiej w Parku Etnograficznym
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
środa, 20 maja 2015 17:30
Budynek, który pełni dziś funkcje hotelowe, powstał około 1914 roku i znajdował się pierwotnie w Rudzie Pilczyckiej koło Końskich, pośród dwóch innych drewnianych ośmioraków. Wybudowany został jako chata folwarczna dla ośmiu rodzin - stąd właśnie nazwa ośmiorak. Jest to jedyny zachowany w Polsce obiekt tego typu. Jego rekonstrukcja na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni rozpoczęła się w 2003 roku, a pięć lat później wykończono wnętrza i elewację.
Ośmiorak z Rudy Pilczyckiej znajduje się w sektorze dworsko-folwarcznym w pobliżu XIX-wiecznego dworu z Suchedniowa i spichlerza ze Złotej Pińczowskiej. Stanowi ciekawy przykład wielorodzinnego drewnianego domu folwarcznego z XIX wieku, przeznaczonego dla służby dworskiej, rodzin fornali i stróżów. Jego odmianą są znane z literatury "czworaki". Fundatorem budowli był Władysław Zamojski - ziemianin, ostatni właściciel dóbr Pilczyca.
Drewniany ośmiorak zbudowano na planie prostokąta, na kamiennej podmurówce. Jednokondygnacyjny budynek nakryto dwuspadowym gontowym dachem. Podzielony jest on na osiem "mieszkań" składających się z sieni, izby i komory. W jednej z izb odtworzono też murowany piec chlebowy.
Pomieszczenia pełnią obecnie funkcję pokoi gościnnych. Izby spełniają w nich rolę sypialni, a komory przerobiono na łazienki. W ten sposób przygotowano siedem komfortowo wyposażonych pokoi, wykończonych w wysokim standardzie - z kominkiem, drewnianym umeblowaniem, dużą łazienką z kabiną prysznicową, TV Sat i parkingiem przy samym budynku. Z noclegu może skorzystać łącznie 14 osób, a z dostawkami 21.
Na podstawie:
Materiały informacyjne Muzeum Wsi Kieleckiej