Tokarnia - Organistówka z Bielin w Parku Etnograficznym
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
sobota, 04 kwietnia 2015 20:09
Dom organisty z Bielin wzniesiono najprawdopodobniej w połowie XIX wieku. Budynek obecnie zaaranżowano na aptekę i mieszkanie aptekarza. Znajduje się w sektorze małomiasteczkowym Parku Etnograficznego w Tokarni w pobliżu Dom ze Skorzowa, barokowego Kościół z Rogowa i Dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej.
Drewniany budynek wzniesiono w konstrukcji węgłowej. Nakrywa go kryty gontem dach. Wewnątrz w każdej z izb wybudowano piece połączone z usytuowanym centralnie tzw. "kominem cyrklowym". Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym są dwa ganki z dekoracyjnymi kratkami, wzbogacone wizerunkami ptaków.
W organistówce urządzono wystawę prezentującą małomiasteczkową dziewiętnastowieczną aptekę oraz wnętrza zamieszkiwane przez znaną rodzinę aptekarską Górbielów z Suchedniowa. W części pomieszczeń urządzono laboratoria apteczne, w których można podziwiać bogatą kolekcję porcelanowych, metalowych i drewnianych pojemników, a także szklanych flasz i słojów, w których przechowywano leki, środki odurzające i trucizny. Znajdują się tu także opakowania po lekach, produktach spożywczych i kosmetycznych, jak mydła, kremy, musztardy czy wódki. Jako, że przed laty powszechnie w aptekach sprzedawano lemoniady i wody mineralne, to i część ekspozycji wzbogacono o stare syfony.
W innym z pomieszczeń zaaranżowano miejsce pracy aptekarza wyposażone w stół, na którym umieszczono moździerze, wagę laboratoryjną, mikroskop i menzurki. Jest tu także pulpit służący do wypisywania recept. Wiele tych eksponatów pochodzi z nieistniejących już starych aptek w
Busku-Zdroju,
Kielcach czy Oksie.
Przed apteką można poza sezonem zimowym podziwiać niewielki edukacyjny ogródek z ziołami.
Na podstawie:
Materiały informacyjne Muzeum Wsi Kieleckiej