Tokarnia - Chałupa z Ostrowców w Parku Etnograficznym
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
środa, 29 października 2014 16:12
Chata znajduje się w Sektorze Nadwiślańskim Parku Etnograficznego w Tokarni. Powstała w latach 1840-1850, a wybudował ją Walenty Kaczor, włościanin ze wsi Ostrowce w gminie Nowy Korczyn. Obecnie znajduje się w niej ekspozycja przedstawiająca dom rybaka z lat 30. XX wieku. Wraz z sąsiednią stodołą z Ciuślic budynek stanowi niewielką zagrodę położoną w najdalszej części skansenu.
Obiekt składa się z czterech pomieszczeń. To dwie izby, sień i komora wykonane z drewna sosnowego. Ściany składają się z desek wsuniętych w belki podtrzymujące strop i czteropołaciowy dach kryty słomą. Uszczelnienia między deskami, zwanymi "sumikami", wykonano z gliny. W chałupie umieszczono cztery okna. Jedno znajduje się w mniejszej izbie, a pozostałe trzy w izbie głównej. Znajduje się w niej także piec kuchenny z blachą do gotowania, piec chlebowy i piec grzewczy z zapieckiem. Mniejsza izba także została wyposażona w piec kuchenny i grzewczy.
W pomieszczeniach można zobaczyć wyposażenie, jakie znajdowało się w chatach w latach 30. XX wieku. Są skrzynie na ubrania, gliniane naczynia i lampy naftowe. Na jednej ze skrzyń zaprezentowano "kijankę", czyli drewniany poprzednik tary do prania w potoku. Na zewnątrz zawieszona sieć odwołuje się do stylizacji chaty rybackiej.
Na podstawie:
Materiały informacyjne Muzeum Wsi Kieleckiej