Tokarnia - Kapliczka przydrożna z Bielin w Parku Etnograficznym
Poprawiony: sobota, 25 października 2014 19:27
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
sobota, 25 października 2014 19:13
Pochodząca z Bielin XIX-wieczna kapliczka słupowa znajduje się w sektorze świętokrzyskim Parku Etnograficznego w Tokarni. Ustawiona jest pomiędzy wiatrakiem z Janika a zagrodą z Radkowic, tuż przy ścieżce prowadzącej do Sektora Lessowego skansenu. Jest jednym z cenniejszych obiektów małej architektury sakralnej Gór Świętokrzyskich.
Do skansenu kapliczka trafiła w latach 80. XX wieku w wyniku badań terenowych, jakie prowadzili miejscowi etnografowie. Przed ustawieniem jej w Parku Etnograficznym została odrestaurowana. Uzupełniono wiele brakujących drewnianych elementów zdobniczych. Przy podstawie ułożono kamienny okrąg, w którym sadzone są kwiaty.
Główna część kapliczki została wykonana z drewna jodłowego i ustawiona na dębowym słupie o zdobionych krawędziach. Wnętrze przykryto dwuspadowym, obitym blachą daszkiem. Składa się z trzech części. Środkowa skrywa wykonane z blachy przedstawienie sceny ukrzyżowania (z krzyżem i narzędziami Męki Pańskiej), zaś boczne zawierają barwne oleodruki o treści religijnej zasłonięte szybkami. Całość jest zdobiona niewielkimi półkolumnami i płotkami z drobnych toczonych kołeczków. Kapliczkę wieńczy wysoka drewniana sterczyna, na której umieszczono kuty z żelaza krzyż z promieniami.
Na podstawie:
Materiały informacyjne Muzeum Wsi Kieleckiej