Tokarnia - Drewniana dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej w Parku Etnograficznym
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
czwartek, 02 maja 2013 17:36
W 1998 r., czyli dwa lata po ustawieniu w Parku Etnograficznym barokowego kościoła z Rogowa, skansen w Tokarni wzbogacił się o drewnianą dzwonnicę. Pierwotnie znajdowała się w Kazimierzy Wielkiej, a wybudowano ją tam najprawdopodobniej w 1848 roku. W Tokarni stanęła jednak dopiero w latach 2005-2007. W planach jest udostępnienie jej wnętrz zwiedzającym.
Dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej zachowała się do dziś w niemal nie zmienionej formie. Znajduje się w tylnej części placu kościelnego, w odległości ok. 10 m od murów drewnianej świątyni z Rogowa n. Wisłą. Czworoboczny budynek wykonano w tzw. konstrukcji szkieletowo-ryglowej, na podmurówce z polnych kamieni. Ściany obito deskowaniem.W górnej części dzwonnicy można dostrzec otwory okienne ziweńczone łukowato. Poniżej nich przebiega ozdobny gzyms. Całość przykryta jest czterospadowym dachem z odtworzonym gontem.
Wieża posiadała trzy kondygnacje zaopatrzone w drewniane podłogi. Na najwyższej z nich znajdowały się trzy dzwony o wadze 100, 220 i 420 kg. Zostały w macierzystej parafii, a na potrzeby
Parku Etnograficznego w Tokarni w 2008 roku zmówiono kopię największego z dzwonów. Wykonano ją dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie. Jest to wierna ikonograficznie kopia pierwotnie wiszącego tu dzwonu z 1776 r. o wadze 420 kg. Front dzwonu ozdabia "Golgota z Chrystusem Ukrzyżowanym", napis "IESU NASARENUS REX IUDAEORUM MISERERE NOBIS" oraz datowanie "A.D. 1776". Z prawej strony znajduje się postać św. Magdaleny z łacińską sentencją "ECCE DEUS SALVATUR MUS". Po stronie lewej znajduje się wizerunek św. Michała Archanioła z ułożonym fantazyjnie napisem po łacinie "QUIS SICUT DOMINUS DEUS NOSTER QUI IN ALTIS HABITAT". W tylnej części dzwonu ozdobiono wizerunkiem Immaculaty w płomienistej aureoli. W górnej części na koronie dzwonu umieszczono rozbudowany motyw zdobniczy z łacińskim tekstem "SI VOCEM EIUS AUDIERITIS. NOLITE OBDURARE CORDA VESTRA". Odgłos bicia dzwonu można usłyszeć codziennie w południe. Głos odzywa się na Anioł Pański.
Wejście do dzwonnicy znajduje się od strony kościoła, ale pozostaje zamknięte. Jego udostępnienie zwiedzającym ma jednak nastąpić. Wewnątrz zaplanowano umieszczenie ekspozycji poświęconej zabytkowym dzwonnicom na Kielecczyźnie, którą uatrakcyjnią stare dzwony przekazane do Muzeum Wsi Kieleckiej przez Ludwisarnię z Taciszowa.
Tekst powstał na podstawie materiałów Muzeum Wsi Kieleckiej