Lubrzanka
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
środa, 22 maja 2013 17:57
Rzeka Lubrzanka jest prawym dopływem Czarnej Nidy. Jej długość liczy 35,8 km, a całkowita powierzchnia dorzecza wynosi 253 km2. Lubrzankę charakteryzuje spora przełomowość, co w połączeniu z dość wąskimi odcinkami i licznymi meandrami sprawia, że jest często podziwiana przez turystów pieszych, jak i kajakarzy. Najbardziej malowniczym fragmentem rzeki jest jej odcinek pomiędzy górami Radostową w Paśmie Łysogór i Klonówką w Paśmie Masłowskim Gór Świętokrzyskich.
Źródło rzeki znajduje się w północnej części stoku Barczy w Paśmie Klonowskim. Nitka Lubrzanki wije się dalej przez Dolinę Wilkowską, zalew w Cedzynie przez Mójczę do Marzysza, gdzie uchodzi do Czarnej Nidy. Jednym z dopływów Lubrzanki jest rzeka Warkocz. Na całej długości rzeki znajdują się cztery zbiorniki wodne - w Wilkowie, Ciekotach, Cedzynie i Mójczy.
Kajakiem można spłynąć wodami Lubrzanki od Ciekot. Wiosną po roztopach jest jednak trudną do pokonania i spływ zalecany jest zaawansowanym kajakarzom. Sporo tu zwałek drzewnych i dość kamienistych brodów.
Lubrzanka jest też rzeką lubianą przez wędkarzy. W jej wodach można złowić klenie i jazie, choć przy odrobinie szczęścia można też na haczyk złowić szczupaka, płotkę lub jelca. Poza rybami wody tej rzeki, należące do najczystszych w regionie świętokrzyskim, są zamieszkiwane przez bobry.
Źródła:
M. Lityński, Nida - przewodnik kajakowy, Regionalne Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Kielce 2012
E. M. Wołoszyńscy, Góry Świętokrzyskie - przewodnik turystyczny, Sport i Turystyka, MUZA SA, Warszawa 2010
www.rybybezkitu.pl