Poprawiony: niedziela, 29 stycznia 2012 21:03 Wpisany przez Krzysztof Żołądek środa, 01 kwietnia 2009 00:00
Menora - pomnik autorstwa Marka Cecuły znajduje się w pobliżu rzeki Silnicy i Alei IX wieków Kielc. Upamiętnia ludność żydowską, która w tym miejscu w czasie II wojny światowej żyła i umierała z ręki niemieckiego okupanta, a dokładniej 20 tysięcy żydów, zamordowanych przez Niemców w 1942 roku. Pomnik odsłonięto 26 sierpnia 2007 roku w 65 rocznicę likwidacji getta w Kielcach. Obok Menory znajduje się tabliczka informacyjna, na której można przeczytać:
"Wiosną 1941 roku, zarządzeniem Stadthauptmana Kielc Hansa Dreschela zostaje utworzone kieleckie getto. Trafiają tu przesiedleńcy z podkieleckich miasteczek, z Chęcin, Radoszyc, Pińczowa. 12 kwietnia przybywa także transport Żydów z Wiednia liczący 1004 osoby. W tym okresie ludność żydowska Kielc liczyła ok. 28 000, co trzeci mieszkaniec miasta był narodowości żydowskiej."
Getto składało się z dwóch części. Część duża wyznaczona była ulicami Orlą, Piotrkowską, Starozagnańską, Pocieszka i Radomską. Małym gettem nazywano obszar pomiędzy placem św. Wojciecha, a częścią ulicy Bodzentyńskiej. Stronę "aryjską" od getta oddzielały zasieki z drutu kolczastego. Wszystkich Żydów, wysiedlono z ich mieszkań, ograbiono z majątków i wszelakich posiadłości. Prawie 30 000 ludzi skoncentrowano w 500 domach. Oficjalna racja żywnościowa wynosiła 130 gramów chleba na dwa dni dla jednej osoby. W ciągu jednego roku z głodu, chorób i wycieńczenia zmarło 6000 osób. Wszystkich mieszkańców obowiązywał nakaz pracy. Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje i wywózkę do obozów koncentracyjnych. Żydów zabijano na ulicach, w więzieniu przy ulicy Zamkowej, oraz na terenie cmentarza żydowskiego na Pakoszu. Pomiędzy Silnicą, a ulicą Nowy Świat utworzono drugi prowizoryczny cmentarz. W 1942 roku, w dniach 19-24 sierpnia przeprowadzono likwidację getta. W trakcie likwidacji Niemcy zabili ok. 2000 osób. Starców, kaleki i dzieci mordowano strzałem w głowę. Przy ulicy Bodzentyńskiej rozstrzelano kobiety w ciąży (ok. 60 osób).
W sierpniu 1944 roku zlikwidowano w Kielcach obozy pracy, a pozostałych przy życiu wysłano do obozów zagłady w Auschwitz i Buchenwaldzie. Z kieleckiego getta do czasów zakończenia II wojny światowej ocalało 400 osób, w tym 18 Żydów z Wiednia."
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl