Wpisany przez Jacek Korczyński niedziela, 03 lipca 2011 11:24
Ponoć diabły pokutowały tu niegdyś za złe wykonywanie swoich obowiązków. Nocą miały odbywać swoje harce, odwalały kamienie i wdrapywały się na skały, które świeciły piekielnym blaskiem. Ze strachu przed czartami mieszkańcy opuścili pobliską leśną osadę. Tyle legenda. Ale skałki o fantastycznych kształtach w pobliżu Niekłania noszą dziś nazwę Piekło.
Rezerwat położony jest w północnym paśmie Gór Świętokrzyskich na Garbie Gielniowskim. Znajduje się on na zalesionym grzbiecie o wysokości 367 m n.p.m., można tam podziwiać ciągnące się prawie przez kilometr piękne formy skał piaskowcowych, które pod wpływem erozji przybrały malownicze kształty kominów, ambon, grzybów czy okapów. Ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Dzięki przedziwnym kształtom skał, w szczelinach spotykana jest niezwykle rzadka paproć - zanokcica północna, roślina reliktowa schyłku epoki lodowcowej. Dziś bardzo trudno jest natrafić na ten gatunek, uznany za narażony na wyginięcie i umieszczony na czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Jeszcze przed drugą wojną światową była to paproć bujnie rosnąca wśród skał.
Rezerwat przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, obejmujący powierzchnię 6,30 ha, został utworzony w 1959 r. w celu zachowania - oprócz osobliwych form skał piaskowcowych - także wspomnianej cennej paproci. Obszar rezerwatu, podobnie jak Garb Gielniowski, zbudowany jest z utworów górnego triasu i dolnej jury: piaskowców i iłołupków. W okolicy znajduje się wywierzysko o nazwie Biały Stok, źródło będące początkiem rzeki Kamiennej.
W rezerwacie natrafić można na dwa zespoły leśne: szczytowe partie zajmuje bór sosnowy (spotkać można nawet 200-letnie okazy), a niższe rejony - mieszany bór sosnowodębowy. Lasy te dawały schronienie powstańcom styczniowym z oddziału Dionizego Czachowskiego, zaś w 1944 roku było to jedno z miejsc koncentracji oddziałów Armii Krajowej w ramach akcji „Burza”.
Wśród gatunków runa leśnego rosną w rezerwacie m.in. widłaki, paproć zwyczajna, borówka czarna, borówka brusznica, konwalia majowa Na jego terenie bogato prezentuje się fauna płazów: żaba moczarowa, żaba trawna, rzekotka drzewna, ropucha szara, traszki oraz gadów: jaszczurki (zwinka i żyworodna), padalec zwyczajny i żmija zygzakowata, na którą należy szczególnie uważać w gorące dni.
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl