Poprawiony: środa, 10 listopada 2010 15:47 Wpisany przez Krzysztof Żołądek piątek, 25 lipca 2008 00:00
Rezerwat ten utworzono 12 grudnia 1961 roku. Jego nazwa pochodzi od rzeki Sufraganiec, która przepływa przez jego teren. Rezerwat zajmuje powierzchnię 16,91 hektara w czym zdecydowaną większość stanowią lasy. Właśnie w celu zachowania urokliwego fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły, dębu, sosny i świerka postanowiono objąć ten terenen opieką. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele roślin podlegających ochronie całkowitej. Mają tu swoje stanowiska - wawrznek wilczełyko, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty i przylaszczka pospolita. Z roślin objetych częściową ochroną gatunkową występują tu: kopytnik pospolity, konwalia majowa, pierwiosnek wyniosły, kalina koralowa i kruszyna pospolita.
Opracowano na podstawie:
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl