Przedborski Park Krajobrazowy
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
czwartek, 27 listopada 2014 21:14
Ten utworzony w maju 1988 roku obszar chroniony należy dziś do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Pierwotnie znajdował się na granicy nieistniejących już województw - piotrkowskiego i kieleckiego. Dziś administracyjnie to obszar województwa świętokrzyskiego i częściowo łódzkiego, na terenie gmin Przedbórz, Masłowice, Wielgomłyny, Żytno, Kluczewsko, Fałków, Krasocin, Słupia i Łopuszno. Swoją powierzchnią obejmuje obszar 166,40 km2, a otulina stanowi 144,90 km2. Warto nadmienić, że w skład Przedborskiego Parku Krajobrazowego wchodzi pięć rezerwatów.
Rezerwaty przyrody znajdujące się na terenie tego Parku to
Bukowa Góra, Murawy Dobromierskie i Oleszno w województwie świętokrzyskim, a także Piskorzeniec i Czarna Rózga w województwie łódzkim.
Park odznacza się dużą zmiennością budowy geologicznej i rzeźby terenu, co wpływa na zwiększone zróżnicowanie innych elementów środowiska przyrodniczego: gleb, wód podziemnych i powierzchniowych, mikroklimatu, szaty roślinnej, a także świata zwierzęcego. W wyniku tych zróżnicowań powstał malowniczy krajobraz, odznaczający się dużą różnorodnością i pięknymi punktami widokowymi. Na terenie Parku i Przedborskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu znajdują się bogate i dobrze wykształcone zbiorowiska szaty roślinnej: torfowiskowe, szuwarowe, wodne, murawy kserotermiczne itp.
Wedle legend na terenach obecnego parku miał polować król Kazimierz Wielki. Według źródeł pochodzących z ok. 1370 roku podczas polowania w miejscowości Żeleźnica (woj. łódzkie) miał spaść z konia. W wyniku poniesionych obrażeń władcę szybko śmierć miała dopaść.