Poprawiony: poniedziałek, 13 grudnia 2010 11:53 Wpisany przez Karol Wójcik czwartek, 29 stycznia 2009 00:00
Po II Wojnie Światowej kielecczyzna była jednym z ważniejszych ośrodków zabawkarskich w Polsce i w latach 70-tych XX w. w Kielcach powstał Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich, w którym zrzeszonych było ponad 80% producentów zabawek w kraju. Muzeum Zabawkarstwo swoja działalność w ramach Związku rozpoczęło 01.12.1979 r. w pomieszczeniach Muzeum Narodowego w Kielcach przy obecnym Rynku. Początkowo działalność ściśle muzealna placówki była bardzo ograniczona - głównie ze względów lokalowych - i Muzeum stanowiło raczej zaplecze badawczo - rozwojowe dla projektantów i producentów zabawek. Od czerwca 1982 r. do końca 1985 r. Muzeum Zabawkarstwa dysponowało samodzielną siedzibą w zabytkowym spichlerzu przy ul. Zamkowej w Kielcach. Po opuszczeniu spichlerza Muzeum do roku 1988 nie posiadało własnych pomieszczeń i organizowało wystawy w innych placówkach kulturalnych na terenie Polski. 01.06.1988 r. w 3 salach o powierzchni 220 m2 w budynku biurowym Spółdzielczości Pracy przy ul. Kościuszki otwarto stałą ekspozycję. W roku 1989 zlikwidowano Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich, a Muzeum uzyskało samodzielną strukturę organizacyjną. W 25. roku swojej działalności Muzeum otrzymało od miasta Kielce swoja obecną siedzibę w zabytkowych budynku hal targowych przy Placu Wolności 2, a 09.03.2006 r. zmieniono nazwę placówki z Muzeum Zabawkarstwa na Muzeum Zabawek i Zabawy.
Obecnie Muzeum Zabawek i Zabawy jest największym i najstarszym tego typu muzeum w Polsce. W posiadaniu placówki jest kilka tysięcy eksponatów, które prezentowane są na powierzchni ponad 630 m2. Zbiory Muzeum podzielić można na kilka grup:
Do obejrzenia jest kilkanaście wystaw, m.in. lalki świata, zabawki historyczne i ludowe, lalki Barbie, modele samochodów, samolotów, czy marionetki teatralne. Oprócz klasyczny ekspozycji muzealnych Muzeum Zabawek i Zabawy oferuje również wystawy interaktywne, warsztaty dla dzieci, udział w sekcji modelarskiej, lekcje muzealne, czy wypożyczalnię kostiumów. Podczas zwiedzania dzieci mogą pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum.
Jako ciekawostkę warto dodać, że codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum „wylatuje" świętokrzyska Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego.
Opracowano na podstawie:
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl