Kielce - Muzeum Dialogu Kultur
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
piątek, 13 lutego 2015 18:32
Muzeum mieści się przy kieleckim Rynku w pochodzącej z XVIII wieku kamienicy Tomkiewiczów, znanej lepiej jako Kamienica Pod Trzema Herbami. Muzeum ma charakter narracyjny, a przesłaniem instytucji jest dialog, prawa człowieka, tolerancja, prawa mniejszości i wolność. Wartości te przedstawione są w atrakcyjnej formie audiowizualnej, bo w tej placówce nie są najważniejsze eksponaty, a opowieść o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Instytucja realizuje działania związane z podejmowaniem dialogu międzykulturowego, do czego używane są najnowocześniejsze technologie. Dzięki temu po Muzeum Dialogu Kultur zwiedzających oprowadzają filozofowie dialogu: Martin Buber, Ferdynand Ebner, Emanuel Levinas i Józef Tischner. Sala wystaw stałych została zbudowana na kształt labiryntu, a w jej wnętrzu znalazły się tak niecodzienne formy wystawiennicze jak np. mural.
W centralnym punkcie sali "czarnej" stanęła instalacja multimedialna złożona z trzech ekranów, wbudowanych w szklaną konstrukcję o podstawie trójkąta. Widz sam wybiera to, co chce zobaczyć, zarządzając obrazami dzięki dotykowemu panelowi. Wejście do sali nie od razu doprowadza zwiedzających do jej sedna. Najpierw trzeba odnaleźć ścieżkę w labiryncie. Tak jak ścieżkę do sali "białej", której otwartą przestrzeń wypełniają eksponaty prezentowane w sposób tradycyjny i czasowy.
O misji muzeum najlepiej świadczą słowa zamieszczone na stronach internetowych tej instytucji:
"Na różnych płaszczyznach, a więc m.in. poprzez narracyjną i multimedialną ekspozycję, literaturę, muzykę, teatr, film, spotkania, konferencje i warsztaty chcemy przybliżać historię, kulturę i tradycję, nieustannie podkreślając mnogość i różnorodność poglądów, wyznań, przekonań. Chcemy mówić o różnicach narodowych i wyznaniowych, tych determinowanych przez rasę, religię, pozycję społeczną czy płeć. Wymieniając się poglądami i doświadczeniami przed wejściem do Kamienicy pod Trzema Herbami chcemy zostawiać wszelkie uprzedzenia oraz stereotypy i zastąpić je tolerancją oraz poszanowaniem odmienności".
Źródła:
mdk.mnki.pl