Busko-Zdrój - Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku "Polska na Kołach"
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
środa, 02 kwietnia 2014 11:44
To wyjątkowe muzeum motoryzacyjne powstało dzięki rodzinnej pasji ojca i syna - Arkadiusza i Wojciecha Łukasików. Obok utworzonego przez nich warsztatu można oglądać ponad 50 odrestaurowanych samochodów osobowych, autobusów oraz motocykli, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu każdego dnia mknęły po polskich ulicach. Dziś dzięki starannie przeprowadzonej renowacji i dzięki zapałowi założycieli cieszą oko fanów motoryzacji.
Przygoda ze starymi pojazdami rozpoczęła się 17 stycznia 2001 roku, kiedy u Łukasików pojawił się pierwszy leciwy pojazd - Warszawa 201 z 1960 roku, która zapoczątkowała kolekcję. Początkowo zbiór dawał satysfakcję, ale z czasem o dokonaniach fanów motoryzacji z Buska zrobiło się głośno. Zaczęli myśleć o udostępnieniu kolekcji szerszej publiczności. Pojawili się na festynach, na zlotach - m.in. w Tokarni (
zobacz galerię zdjęć). Z czasem, dzięki ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku "Polska na kołach" posiadało status "muzeum w organizacji". Od kwietnia 2014 roku właściciele mogą już w pełni korzystać z przydomka instytucji. Jest to zarazem najmłodsze świętokrzyskie muzeum.
Znajdująca się nieopodal
Buska-Zdroju placówka jest pierwszym w Polsce muzeum poświęconym jedynie rodzimej motoryzacji i pojazdom wyprodukowanym w Polsce między 1901 a 2001 rokiem. Można tu znaleźć prawdziwe perły i unikaty. Jednym z cenniejszych i rzadko spotykanych w Polsce pojazdów jest SAN H100 -wyprodukowany w Sanockiej Fabryce Autobusów w 1972 r., obok którego znajduje się jeden z najstarszych w Polsce "ogórków" - Jelcz RTO 043 wyprodukowany w 1963 r. i unikat na skalę światową - San H27 z 1967 roku. Jest tu także sanitarna czterdziestoletnia FSO Warszawa 223, która przez kilkanaście lat służyła mieszkańcom
Kielc jako karetka. W ekspozycji nie brakuje Syren, Fiatów 126p i 125p, jest Polonez i zabytkowy wóz strażacki. Podziwiać można także egzemplarz Mikrusa MR-300. Kolekcję uzupełniają zabytkowe jednoślady - motocykle marki Junak, SHL-ki, WSK-i oraz motorowery.
Jak tu trafić? Muzeum "Polska na Kołach" znajduje się w miejscowości Podgaje - to około 2,5 km od drogi krajowej numer 73. Jadąc trasą
Busko-Zdrój -
Kielce w miejscowości Zwierzyniec należy na wysokości stacji paliw skręcić na Kołaczkowice.
Muzeum można zwiedzać przez cały rok, choć zdarza się, że w okresie zimowym jest ono zamknięte z powodu przerw technicznych. Informacje na temat dostępności ekspozycji można znaleźć na stronie internetowej muzeum - www.polskanakolach.pl.
Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska Na Kołach” w Busku – Zdroju:
Arkadiusz i Wojciech Łukasik
ul. Podgaje 9
28-100 Busko-Zdrój
tel: 604 16 15 10
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.