Poprawiony: wtorek, 28 stycznia 2014 18:52 Wpisany przez Karol Wójcik wtorek, 12 stycznia 2010 00:00
Z początkami Brzeźnicy (Jędrzejowa) nierozerwalnie związany jest klasztor cysterski, założony w latach 40-tych XII wieku. Klasztor przez wiele stuleci stymulował rozwój osady, która licząca ok. 3 tysięcy mieszkańców otrzymała prawa miejskie w 1271 roku z nadania Bolesława Wstydliwego. Klasztor oraz otrzymanie, a następnie poszerzenie praw miejskich przez kolejnych władców Polski, stwarzało dla Jędrzejowa bardzo korzystne warunki rozwoju. Rozwijał się handel (prowadził tędy szlak "solny", była tu komora celna) i produkcja (w XVI wieku pracowało w Jędrzejowie aż 77 rzemieślników). Rozwój miasta jako ośrodka przemysłowego przygasał na skutek licznych pożarów i najazdów. Gdy w 1629 roku w Jędrzejowie było ponad pięciuset rzemieślników, to 150 lat później było ich już zaledwie ok. pięćdziesięciu.
Pod koniec XVIII wieku miasto zaczęło chylić się ku upadkowi. W 1819 roku skasowano klasztor, a 1869 roku Jędrzejów utracił prawa miejskie. Miejscowość przybrała charakter rolniczy. Podczas II Wojny Światowej w Jędrzejowie zginęło ok. 3 tys. osób, w tym cała ludność żydowska. Dziś Jędrzejów to spokojne 18-tysięczne miasto (prawa miejskie odzyskał w 1916 roku). Ważny punkt na turystycznej mapie regionu. Znajduje się tu Muzeum Zegarów im. Przypkowskich, Opactwo Cystersów oraz początkowa stacja Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowa, zwanej także "Ciuchcią-Express Ponidzie".
Opracowano na podstawie:
![]() |
![]() |
![]() |
Dworek Mikołaja Reja |
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl