Bilcza
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
czwartek, 30 października 2014 14:09
Bilcza graniczy bezpośrednio z miastem Kielce. Wieś liczy blisko 2300 mieszkańców i jest najliczniejszą miejscowością w gminie Morawica. Związana jest z osobą ks. Piotra Ściegiennego, który urodził się tutaj w 1800 roku.
Pierwsze wzmianki o Bilczy datuje się na XIV wiek. Już wtedy znajdowała się w tym miejscu osada. W dokumentach z 1351 roku określana mianem Bielcza. Stanowiła własność biskupów krakowskich. W jej skład wchodziło 6 łanów osiadłych i młyn na rzece Czarnej. W wieku XVIII istniało tu już wójtostwo należące do Boguckich. Na początku XIX wieku znajdowały się tu liczne budynki rządowe - m.in. szkoła, owczarnia, spichrz z oborą, stodoły i obora z wozownią. Nie zachowały się jednak żadne dane, któe by wskazywały na dalsze istnienie wójtostwa. Była za to karczma, która przez 1848 rokiem została zastąpiona nowym murowanym budynkiem krytym gontem. Była to karczma zajezdna, przyciągająca gości podróżujących ważnym traktem z Krakowa do Kielc i Warszawy. W tym samym okresie do Bilczy należał także folwark Chotcza ze stajnią, oborami, budynkami gospodarczymi i stary drewniany browar. Przy folwarku znajdowały się trzy pańszczyźniane zagrody i młyn wodny z mieszkaniem młynarza. Po 1848 roku w Bilczy funkcjonowały też dwie kuźnie - gromadzka i dworska.
W okresie II wojny światowej Bilcza była miejscem działalności partyzantów, po których zostały trzy nagrobki. Nieopodal znajdowała się gajówka, spalona przez Niemców. Jedyną pozostałością po tym budynku jest studnia.
Choć Bilcza z racji na bliskie położenie i liczną zabudowę jednorodzinną określana jest często sypialnią
Kielc, to spełnia też niezależną rolę dla mieszkańców. Na miejscu znajdują się sklepy, Zespół Szkół z halą sportową, kościół parafialny pw. św. Kazimierza, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy czy Ochotnicza Straż Pożarna. W Bilczy funkcjonuje także ośrodek jeździecki "Bilcza".
Źródła:
pl.wikipedia.org
www.bilcza.eu
www.morawica.pl