Poprawiony: poniedziałek, 25 października 2010 20:19 Wpisany przez Krzysztof Żołądek wtorek, 24 czerwca 2008 22:05
Jest to wieś w powiecie kieleckim, położona na terenie gminy Górno. W latach 1975-1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa kieleckiego. W latach 30. XX w. przez wieś przebiegała trasa kolejki wąskotorowej z Kielc do Złotej Wody koło Łagowa. W Cedzynie ma swój początek niebieski szlak turystyczny im. E. Wołoszyna, prowadzący w stronę Wąchocka. Także tutaj rozpoczyna się czerwony szlak rowerowy prowadzący do Nowej Słupii. Trzecim szlakim rozpoczynającym się w Cedzynie jest czarny szlak rowerowy prowadzący do Kielc.
W pobliżu wsi znajduje się sztuczny zbiornik wodny "Cedzyna" utworzony na rzece Lubrzance. Zajmuje on powierzchnię 56 ha. Nad zalewem zdajduje się plaża ze zjeżdżalnią i placem zabaw dla dzieci. Nieopodal położone są ośrodki sportowe i hotele. Zalew pełni też rolę akwenu szkoleniowego dla młodych adeptów żeglarstwa.
Do Cedzyny można dojechać z Kielc autobusami linii o numerach: 10, 14, 43 i 47 oraz minibusami.
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl