Poprawiony: poniedziałek, 03 marca 2014 19:46 Wpisany przez Krzysztof Żołądek wtorek, 17 sierpnia 2010 19:40
Łysogóry to najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich. Rozciąga się na długości około 25 km. Jest jednym z nielicznych w Górach Świętokrzyskich pasm, których wysokości względem otaczających je dolin są większe niż 300 m. Pasmo to rozpoczyna się na północnym zachodzie przełomem rzeki Lubrzanki, a kończy się na południowym wschodzie w okolicach Nowej Słupi. Pasmo Łysogórskie można podzielić na dwie części - gęsto zalesioną Puszczę Jodłową chodzącą w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego (ze szczytami Łysicy, Łysej Góry (inaczej Łyśca), Księżej Skały i Huckiej) oraz słabo zalesioną i niższą część zachodnią (z Radostową, Wymyśloną i Kraińskim Grzbietem). Charakterystyczną cechą Łysogór są często spotykane gołoborza – podszczytowe rumowiska skalne z kambryjskich piaskowców kwarcytowych. Największym jest Gołoborze Kobendzy (od nazwiska przyrodnika Romana Kobendzy) na północnym stoku Łysej Góry. Stoki gór porośnięte są lasem jodłowo-bukowym z domieszką jaworu, klonu i lipy szerokolistnej.
Geologicznym przedłużeniem Łysogór od strony zachodniej jest Pasmo Masłowskie, oddzielone przełomem rzeki Lubrzanki, a od strony południowo-wschodniej – oddzielone uskokiem łysogórskim Pasmo Jeleniowskie. Przez pasmo Łysogór przebiega główny szlak turystyczny Gór Świętokrzyskich im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków, niebieski szlak turystyczny z Wału Małacentowskiego do kapliczki św. Mikołaja oraz niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic.
Przychylność mieszkańców tych okolic, bogactwo krajobrazu oraz coraz bardziej rozbudowywane zaplecze kulturalne czynią Łysogóry ciekawym miejscem wypadów turystycznych.
Główne szczyty Łysogór to:
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl