Poprawiony: wtorek, 15 maja 2012 19:43 Wpisany przez Dorota Kosierkiewicz czwartek, 03 marca 2011 11:27
Niewielu z nas pamięta, że pomnik Niepodległości w Kielcach stoi w miejscu pierwszej potyczki strzelców Marszałka Józefa Piłsudskiego z Rosjanami. Doszło do niej 12 sierpnia 1914 roku. Można śmiało powiedzieć, że tutaj – przed dworcem PKP w Kielcach – zaczęła się wolność.
Pomnik odsłonięto w 1929 roku. Z własnych składek ufundowali go tutejsi kolejarze w dziesięciolecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczcili w ten sposób wszystkich tych, którzy nie szczędząc własnego życia walczyli o wolność. Autorem projektu był Czesław Czapski, syn ówczesnego zawiadowcy stacji. Do kolei należała też działka, na której stanął monument. Przetrwał na niej zaledwie dziesięć lat. Zniszczyli go Niemcy podczas bombardowania miasta w pierwszych dniach II wojny światowej.
W PRL-u, przez ponad 40 lat nie było nawet mowy o tym, by odbudowywać pomnik związany z Marszałkiem Piłsudskim i jego strzelcami. Kielczanie powoli zapominali o owym pięknym symbolu wolności. Na szczęście nie wszyscy. Od początku lat 90. o odbudowę monumentu zabiegał Stanisław Parlak, żołnierz Marszałka Piłsudskiego. Sprawa jednak nabrała przyśpieszenia dopiero wtedy, kiedy w prasie ukazały się projekty modernizacji ulicy Sienkiewicza. W miejscu dawnego Pomnika Niepodległości miała stanąć... nowoczesna platforma widokowa ze szkła i aluminium. Środowiska kombatanckie zamarły z przerażenia.
– Jak to zobaczyłam w gazecie, postanowiłam walczyć o naszą historię – opowiada Amelia Sołtysiak, sekretarz Komitetu Odbudowy Pomnika Niepodległości. – Napisałam listy, do kogo się dało: ówczesnego prezydenta miasta, Rady Miasta, wojewódzkiego konserwatora zabytków, do lokalnych mediów, VIP-ów. Sprawą zainteresował się konserwator zabytków Janusz Cedro. Odpowiedział mi, że plac Niepodległości jest wyłączony z modernizacji.
W czerwcu 2001 roku działał już Komitet Odbudowy Pomnika Niepodległości w Kielcach pod przewodnictwem prof. Adama Massalskiego. Wiceprezesami zostali: Stanisław Szrek, Edmund Majchrowicz i Jerzy Zawadzki, sekretarzem Amelia Sołtysiak. Kilkudziesięcioosobowy komitet działał prężnie. Błyskawicznie wydrukował cegiełki o różnych nominałach, sprzedawane w kościołach, do zbierania pieniędzy zaangażował uczniów L.O. im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a na dworcu PKP stanęły skarbonki. – Zebraliśmy 130 tys. zł – wspomina pani Amelia.
Nie zachowała się jednak przedwojenna dokumentacja pomnika. Wierne odtworzenie szczegółów możliwe było dzięki jedynej fotografii, którą na apel radiowy udostępniła rodzina kolejarza z Suchedniowa. Szydłowiecki kamień, z którego zrobiony był cokół, zastąpiono granitem. Pierwowzór miał koronę piastowską, obecny taką, jak za Wazów. Okazało się też, że nie można postawić statui u wylotu ulicy Sienkiewicza, trzeba ją było przesunąć o kilka metrów. – Ale nie bądźmy drobiazgowi – śmieje się pani Amelia.
Po raz drugi pomnik Niepodległości odsłonięto 11 listopada 2002 roku. Specjalnie na tę uroczystość swe błogosławieństwo przesłał Jan Paweł II.
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl