Co stosować na suche gardło?
Wpisany przez Administrator
wtorek, 11 czerwca 2019 09:48
Dolegliwości gardła, takie jak pieczenie, swędzenie czy ból, dopadły zapewne niejednokrotnie każdego z nas. Narażeni na nie jesteśmy szczególnie w okresie zachorowań na grypę i przeziębienie - jesienno-zimowym oraz wiosennym. Zazwyczaj wskazują na infekcję jamy ustnej, która może nastąpić na skutek zarażenia wirusami lub bakteriami. Niezależnie od czynnika etiologicznego, ból gardła potrafi być bardzo uciążliwy i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zmiany chorobowe w jamie ustnej bardzo często powodują także suchość gardła, której towarzyszą silne drapanie oraz chrypka. Poniżej przedstawiamy, co warto stosować na suche gardło.
Suche gardło - objawy i przyczyny
Suche gardło to objaw towarzyszący wszelkim zmianom chorobowym w jamie ustnej. Potrafi być niezwykle uciążliwy i wymaga zastosowania odpowiednich środków, które nawilżą gardło i przywrócą odpowiedni stan w jamie ustnej. Zazwyczaj suchość w gardle to przypadłość, która występuje wraz z symptomami, takimi jak drapanie w gardle oraz chrypka. Główną przyczyną pojawienia się suchości w gardle są oczywiście infekcje górnych dróg oddechowych, często suche gardło pojawia się w rezultacie alergii. Może też być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków lub działaniem drażniących czynników zewnętrznych, jak smog, dym tytoniowy czy chemikalia lub brak odpowiedniego nawilżenia gardła. Czasem na suchość w gardle wystarczy jego odpowiednia higiena i nawilżenie. Jednak tego objawu nie należy bagatelizować. Może być symptomem poważniejszych infekcji.
Suche gardło - domowe sposoby
W przypadku suchości gardła spowodowanej infekcjami wirusowymi lub wywołanymi przez bakterie, zanim sięgniemy po profesjonalne środki z apteki, możemy zastosować domowe sposoby. Nawilżenie oraz odkażenie gardła zapewni np. mleko z miodem i czosnkiem. To sposób na gardło, który zna doskonale każdy z nas, a który szczególnie często praktykują nasze babcie. Czosnek mający właściwości antyseptyczne i antybakteryjne w połączeniu z miodem doskonale sprawdza się na suchość gardła podczas przeziębienia. Suche gardło możemy nawilżyć także domowymi płukankami wykonanymi z soli lub szałwi. Sól ma silne działanie odkażające i antyseptyczne, więc doskonale sprawdzi się w walce z chorobami powstałymi szczególnie na podłożu bakteryjnym. Dobrym sposobem na suchość oraz inne dolegliwości gardła będzie też domowy syrop z cebuli. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu bólu gardła, a także dzięki właściwościom cebuli działa odkażająco na błonę śluzową jamy ustnej. Dobrym sposobem, który zapewni nawilżenie dróg oddechowych, są także wszelkiego rodzaju inhalacje. W łatwy sposób wykonasz je samodzielnie, dodając do gorącej wody olejki eteryczne (np. olejek eukaliptusowy). Oczywiście, najważniejsze w leczeniu suchego gardła jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów do organizmu, które zapewnią stałe nawilżenie gardła. Pamiętaj o piciu dużych ilości wody oraz soków (szczególnie tych z owoców bogatych w witaminę C). Napojem, który pomoże Ci w walce z dolegliwościami gardła w przeziębieniu, będzie także herbata z dodatkiem cytryny, miodu oraz imbiru.
Sprawdzone sposoby na suche gardło z apteki
Naturalne, domowe sposoby leczenia gardła mogą pomóc w łagodzeniu infekcji, jednak powinny być raczej dodatkiem niż alternatywą dla medycyny konwencjonalnej i profesjonalnych środków farmaceutycznych. Obecnie w każdej aptece bez problemu za niewielką cenę możemy kupić różnego rodzaju lekarstwa, które pomogą nam w walce zarówno z suchością, jak i innymi dolegliwościami gardła. Środki są dostępne dla każdego, bez recepty. Na suche gardło sprawdzą się zarówno pastylki do ssania, roztwory do płukania jamy ustnej, jak i syropy lub różnego rodzaju lizaki stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach. Dzięki swojej zawartości wszelkie preparaty na gardło zapewniają jego nawilżenie oraz złagodzenie bólu. Co więcej, działają zazwyczaj także antyseptycznie i odkażająco.