Rozchodnik ostry
Poprawiony: piątek, 03 lipca 2015 21:21
Wpisany przez Dorota Skwark
piątek, 03 lipca 2015 21:16
Rozchodnik ostry (Sedumacre) - ta darniowa roślina należy do gruboszowatych. Rośnie zarówno dziko, w Polsce głównie na niżu, ale chętnie też jest uprawiana jako roślina ozdobna, szczególnie do upiększania skalniaków, murków czy nawet dachów.
Rozchodnik wyrasta do ok. 15 cm, tworząc darń o mięsistych liściach. Żółte kwiaty, umieszczone na szczycie dość grubych łodyg są złotym zwieńczeniem, który kwitnie od czerwca do sierpnia. To roślina miododajna, jednak jest trująca. Jej sok może spowodować zaczerwienienie skóry, natomiast jej spożycie może okazać się zgubne w skutkach, od wymiotów, osłabienia i skurczów, po otępienie i paraliż. Ostry smak liści rozchodnika dał roślinie drugi człon nazwy. Inna, mniej popularna nazwa rozchodnika to pryszczyniec. Od wieków rozchodnik doceniany był w medycynie ludowej, mimo swoich trujących właściwości. Suszony rozchodnik stosowany był przy obniżaniu ciśnienia i miażdżycy. Był także lekarstwem na egzemę i choroby skóry, gdy stosowano go zewnętrznie.
Do dziś z rozchodnika wije się wianki, które zanosi się do poświęcenia w oktawie Bożego Ciała.
Rozchodnik potrzebuje stanowiska słonecznego, ale też bardzo dobrze znosi suszę i mrozy. Można go więc przesadzać przez cały rok.
Opracowano na podstawie:
www.rosliny.urzadzamy.pl
www.zielonyogrodek.pl