Grążel żółty
Wpisany przez Dorota Skwark
czwartek, 26 czerwca 2014 21:37
Grążel żółty (Nupharlutea) to piękny, wystający z wody kwiat o dość silnym zapachu (podobnym do jabłek). Zwany jest także nenufarem lub bączywiem. Należy do bylin wodnych z rodziny grzybieniowatych. Kwitnie na żółto od maja do sierpnia. W Polsce grążel jest objęty częściową ochroną gatunkową.
To roślina niezwykle pożyteczna dla zbiorników wodnych, ponieważ dzięki podwodnym liściom dostarcza wodzie tlenu zimą, kiedy powierzchnia jest skuta lodem. Jak dla wody jest to roślina pożyteczna, dla ludzi niezbyt, ponieważ jest trująca. Znajdujące się w niej alkaloidy działają porażająco na korę mózgową, więc lepiej zostawić tę piękną roślinę w jej naturalnym środowisku, w wodzie stojącej lub wolno płynącej.
Grążel lubi stanowiska zacienione, ale bujnie rozkwita na słońcu, ukazując swoje piękno. Wypuszcza silnie rozgałęzione kłącza o długości dochodzącej nawet do 3 m, a sama roślina bez nich może osiągnąć wysokość od 5 do 20 cm. Pojedyncze kwiaty osadzone są na grubych szypułkach, natomiast liście są skórzaste, mocno unerwione i w kształcie serca, pływają po powierzchni wody. Owocem jest torebka o szerokobutelkowatym kształcie, która pęka nieregularnie.
W przeszłości kłączami tej byliny karmiono świnie, dziś z jej właściwości (mimo składników trujących) korzysta się w medycynie niekonwencjonalnej - głównie homeopatii, ale najczęściej korzysta się jednak z piękna grążela, budując oczka wodne, duże akwaria lub przy zazielenianiu stawów hodowlanych.
Opracowano na podstawie:
www.zielonyogrodek.pl
www.przyrodniczek.pl