Narodziny Góry Zamkowej i Zelejowej
Wpisany przez Dorota Skwark
środa, 02 kwietnia 2014 14:12
Niedaleko Chęcin widać dwie majestatycznie wznoszące się góry. Są to: Góra Zamkowa (360 m n.p.m.) i Góra Zelejowa (355 m n.p.m.). Dziś to dwa wzgórza, jednak w przeszłości było zupełnie inaczej. Oto w skrócie narodziny obu wzniesień.
Warstwy skalne obu wymienionychgór są dziś stromo nachylone, ale pierwotnie leżały poziomo. Ruchy górotwórcze (251-325 mln lat temu) spowodowały pofałdowanie tego terenu i wydźwignięcie warstw skalnych. Tak powstała jedna wielka góra. Z czasem jej wierzchołek zniszczyły procesy geologiczne. W ten sposób zostały odsłonięte starsze, miękkie osady. Skutkiem erozji zostały one wypłukane, dzięki czemu powstała szeroka Dolina Chęcińska. Do dziś pozostały dwa podnóża nieistniejącej już góry-matki, astanowiąje właśnie Góra Zamkowa i Góra Zelejowa.
I choć obie góry mają geologicznie wspólną „matkę”, to ciekawym jest fakt, że bogactwo owych wzniesień jest nieco odmienne. Góra Zamkowa była w przeszłości miejscem poszukiwań i eksploatacji kruszców ołowiu. Świadczą o tym liczne ślady starych robót górniczych. Wydobywana tu galena (siarczek ołowiu) zawierała również niewielkie ilości srebra.
Góra Zelejowa natomiast do dziś słynie z kalcytu o niepowtarzalnym wzorze, czyli cennej odmiany kolorowego marmuru zwanego „różanką zelejowską”. Góra Zamkowa znajduje się w Paśmie Chęcińskim, zaś
Zelejowa – w Paśmie Zelejowskim
Gór Świętokrzyskich. Oba Pasma od samego początku rozdziela Dolina Chęcińska.
Jak to możliwe, że była jedna góra-matka, która pozostawiła po sobie dwie tak odmienne góry-córki? Najwyraźniej nie zbadane są wyroki ruchów górotwórczych i w przyrodzie wszystko jest możliwe.
Opracowano na podstawie:
www.szlakarcheogeo.pl