Góry Świętokrzyskie skąpane w morzu
Wpisany przez Dorota Skwark
środa, 19 marca 2014 10:04
O tym, że Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych gór w Polsce, wiedzą już uczniowie, ale że te tereny prawdopodobnie zalane były w przeszłości morską wodą, ciężko sobie wyobrazić chyba każdemu. Skąd przypuszczenia o morzu w Górach Świętokrzyskich? To wnioski wynikające z przeprowadzonych niegdyś prac badawczych w naszych górach. Można je znaleźć w Pracach Polskiego Instytutu Geologicznego.
Są to prace: Ślimaki astatu i kimerydu północno-wschodniego obrzeżenia
Gór Świętokrzyskich, Leona Karczewskiego (wydanej w 1960 roku) oraz Ptyctodontidae górnodewońskie z Gór Świętokrzyskich, Zinaidy Gorizdro-Kulczyckiej (wydanej w 1934 roku). Owe publikacje opisywały m.in. występujące kiedyś na tym terenie ślimaki, których skamieniałości odnaleziono w regionie. Szczegółowo zbadano i opisano 40 gatunków ślimaków. I co się okazało? Badane gatunki występują głównie w wodach morskich.
Podobnych informacji można doszukać się w pracy Geneza krzemieni górnego Oksfordu w
Krzemionkach Opatowskich, Grzegorza Pieńkowskiego i Jacka Gutowskiego, gdzie wspomniano np. o występowaniu nor i tuneli, przypuszczalnie pozostawionych przez skorupiaki dziesięcionogie, odpowiadające dzisiejszym krewetkom, także stworzeniom morskim.
Z tego wynika, drodzy mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, że możecie się nazywać góralami morskimi, czego mogą wam pozazdrościć gospodarze zarówno wybrzeża jak i Podhala.
Opracowano na podstawie:
G.Pieńkowski, J.Gutowski, "Geneza krzemieni górnego Oksfordu w Krzemionkach Opatowskich", Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa.
www.powiat.kielce.pl