Skorzystanie z kredytu lub pożyczki jest niezmiernie łatwe i szybkie. Szczególnie, od momentu, gdy zobowiązania możemy zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Pieniądze pożyczamy na zaspokojenie bardzo różnych potrzeb. Od tych niezbędnych, jakimi są np. zakup mieszkania po te mniej istotne np. weekendowy wyjazd za granicę. Na ogół, gdy zaciągamy zobowiązanie, jesteśmy pełni optymizmu i wierzymy, że spłata przebiegnie gładko i bezproblemowo. Często jednak bywa inaczej. Za nasze trudności finansowe i problemy ze spłatą zobowiązań może odpowiadać bardzo wiele różnych czynników, od wzrostu stóp procentowych, przez utratę pracy na pogorszeniu stanu zdrowia kończąc. Niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego tak ważna jest rozwaga. Jak powinniśmy gospodarować środkami, aby płynnie spłacać zobowiązania?
Planowanie – jako podstawa zarządzania środkami
Nie da się ukryć, że dobry plan to podstawa sukcesu. Dotyczy to praktycznie każdej sfery życia, a z pewnością dotyczy finansów. Pieniądze są wartością, przy której nie powinniśmy zdawać się na „ślepy traf”, czy „łut szczęścia”, lecz na chłodne kalkulacje. Choć niekiedy zdarza się kupić coś po okazyjnej cenie lub skorzystać z promocji, to na ogół jest to zbieg okoliczności i nie możemy bazować na nim w życiu codziennym. A w szczególności wówczas, gdy ciążą na nas zobowiązania finansowe. Jak powinniśmy planować swoje wydatki?
Dochody
Aby planowanie było realne i możliwe do wykonania, musimy dokładnie wiedzieć, jaką kwotę miesięcznie mamy do dyspozycji. W tym celu warto prowadzić budżet domowy. Choć na ogół budżetowanie kojarzy nam się z wydatkami, to drugą równie istotną częścią budżetowania są właśnie dochody. W celu obliczenia swoich zasobów finansowych powinniśmy zsumować wszystkie wpływy, jakie otrzymujemy. Wynagrodzenie za pracę i dodatkowe zlecenia, wpływy z najmu, świadczenia socjalne, dodatki, premie, alimenty. W dobrze skonstruowanym budżecie powinniśmy zawrzeć dwie podstawowe rubryki. Jedną z nich są omawiane właśnie wpływy. Dopiero po ich podliczeniu mamy szanse na prowadzenie efektywnego budżetu domowego.
Forma prowadzenia budżetu domowego
W jaki sposób możemy prowadzić budżet domowy? Tak naprawdę to zależy od naszych preferencji. Dla wielu osób najłatwiejszą formą budżetowania jest zapisywanie wszystkich wpływów i wydatków na kartce lub w specjalnym zeszycie. Z kolei inni preferują arkusz kalkulacyjny prowadzony w komputerze. Dostępne są także specjalne aplikacje mobilne do pobrania na smartfon. Wszystko zależy zatem od tego, która forma jest dla nas zachęcająca i przystępna. Niekiedy źle dobrana metoda prowadzenia budżetu może skutecznie zniechęcać nas do planowania i pilnowania swoich finansowych poczynań. Aplikacja na telefonie nie koniecznie przypadnie do gustu tym osobom, które preferują pismo odręczne. Z kolei młode osoby preferują wszystkie aktywności przenieść do telefonu.
Koszty
Wiemy już, w jakiej formie możemy zapisywać i planować swój budżet. Teraz możemy przejść do drugiej, bardzo ważnej części budżetu, czyli wydatków. Jeśli zależy nam na płynnym spłacaniu zobowiązań, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe. Nie możemy zatem przeznaczać na wydatki większej sumy, niż realnie posiadamy. Do takich sytuacji może dochodzić wówczas, gdy korzystamy z karty kredytowej lub mamy w rachunku bankowym otwarty kredyt odnawialny. Jeśli jednak nie chcemy do tego dopuścić, musimy ciągle kontrolować to ile i na co wydajemy.
Kolejność planowania wydatków
Planując budżet i chcąc płynnie spłacać wszystkie swoje zobowiązania, powinniśmy podzielić wydatki na kilka kategorii. Dzięki temu będzie nam łatwiej kontrolować, na co przeznaczamy pieniądze. W pierwszej kolejności należy utworzyć kolumnę z bezwzględnymi wydatkami, do której wpiszemy wszystkie te koszty, które musimy pokryć. Należą do nich wszelkie płatności związane z mieszkaniem np. czynsz, opłaty za media (prąd, woda, gaz), zobowiązania finansowe, w tym kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy pożyczkę na miesiąc. Koniecznymi wydatkami są również koszty związane z żywnością i transportem, a także zdrowiem. Wszystkie wymienione powyżej koszty mają charakter stały i na ich podstawie powinniśmy planować resztę wydatków.
Jeśli nasze zasoby finansowe są ograniczone, w pierwszej kolejności powinniśmy pokrywać koszty związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb swoich i swojej rodziny (mieszkanie, wyżywienie, transport do miejsca pracy, zdrowie). Następnie te koszty, których nieterminowe regulowanie generuje dodatkowe koszty (spłata kredytów i pożyczek). Więcej informacji o kredytach i pożyczkach znajdziemy na stronie lendup.pl. Dopiero gdy upewnimy się, że wszystkie niezbędne płatności są uregulowane, możemy myśleć o zaspokajaniu innych, mniej istotnych potrzeb.
Jak gospodarować środkami, aby płynnie spłacać zobowiązania?
Nie da się ukryć, że płynne spłacanie zobowiązań zależne jest od naszych zasobów finansowych. Jeśli nasze wydatki są wyższe niż nasze dochody, zawsze będziemy mieli problem z wypłacalnością. Co możemy zrobić w tym przypadku? Niestety wyjścia są dwa i oba, mogą sprawiać nam trudność. Pierwszym sposobem na zyskanie płynności finansowej jest zwiększenie swoich dochodów, drugim obniżenie kosztów. W obu przypadkach musimy podjąć pewne decyzje, a co za tym idzie kroki w celu realizacji zadania.
Jeśli chcemy płynnie spłacać zobowiązania, możemy postarać się zwiększyć swoje dochody. Jakie działania możemy podjąć w tym przypadku? Najłatwiejszą, ale wcale nie najprostszą metodą jest prośba o podwyżkę. Jednak zanim zdecydujemy się na rozmowę z przełożonym, warto się do takiej rozmowy dobrze przygotować i podeprzeć swoją prośbę solidną argumentacją. Inną metodą jest wniosek o dodatkowe zlecenie lub nadgodziny. Jednak nie w każdej branży jest to możliwe.
Jeśli podwyżka nie wchodzi w grę, możemy szukać zatrudnienia w firmie, która bardziej docenia swoich pracowników, którzy otrzymują wyższe pensje. W dłuższej perspektywie możemy postarać się również zwiększyć swoje kwalifikacje i kompetencje i próbować swoich szans na wyższym stanowisku. Wiele osób, niezależnie od wieku przechodzi przez proces przebranżowienia, zdobywając lepiej płatne stanowiska, które dodatkowo dają im satysfakcję i spełnienie zawodowe.
Naturalnie możemy podjąć szereg różnych praw dodatkowych i dorywczych. Obecnie mnóstwo możliwości wyszukania i świadczenia pracy daje nam Internet.
Wiele osób w zarobek przekuwa swoje hobby. Rękodzieło, indywidualizm i dobre wykonanie jest bardzo cenione. Poszukiwane są również osoby, które pomagają osobom starszym, robiąc zakupy, czy sprzątając mieszkanie. Na portalach ogłoszeniowych możemy również znaleźć oferty pracy dla korepetytorów, ankieterów, a nawet osób do opieki nad zwierzętami.
Obniżenie kosztów jest drugim sposobem na płynne spłacanie swoich finansowych zobowiązań. Pamiętajmy jednak, że nie da się ich ciągle obniżać. Ceny są coraz wyższe, a szanse na ich obniżenie nikłe. Dlatego to rozwiązanie jest krótkoterminowe. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest umiarkowane korzystanie z produktów finansowych i lepsze gospodarowanie swoimi zasobami. Ponadto warto się rozwijać i szukać opcji na dodatkowy dochód. Pamiętajmy również o tym, by przed złożeniem wniosku o dodatkowe środki dokładnie przeanalizować swoją potrzebę, a także swoje szanse na spłatę zobowiązania.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.