30 listopada 2016 r. - Jerzy Hoffman honorowym obywatelem Chęcin
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
środa, 30 listopada 2016 19:29
48 lat po tym jak w okolicach zamku królewskiego w Chęcinach pojawiła się ekipa filmowa kręcąca sceny do "Pana Wołodyjowskiego", jego reżyser, Jerzy Hoffman, został uhonorowany przez miejscowych radnych tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Dziś w Podzamczu, podczas nadania tytułu w dawnym Domu Starostów Chęcińskich, dziekował osobiście za to wyróżnienie. Na salę wchodził przy dźwiękach utworu "W stepie szerokim", a powitano go brawami.
Dziś prace nad filmem Jerzy Hoffman wspomina z sentymentem, bo "Pan Wołodyjowski" był jego pierwszym filmem reżyserowanym samodzielnie. Jak powiedział - był to mój pierwszy, samodzielny, wielki film. To była dla mnie wielka szkoła przed "Potopem" i film, który darzę wielkim sentymentem. Cieszy mnie, że widzowie również tak do niego podchodzą.
W uroczystości wziął udział także jeden ze statystów w "Panu Wołodyjowskim" - Włodzimierz Puchała. Podczas kręcenia scen oblężenia zamku był uczniem liceum, który na planie zamieniał się w jednego z Turków. Dziś wspominał w rozmowie z seriwsem swietokrzyskie.org.pl, jak Jerzy Hoffman odwiedził szkołę w poszukiwaniu statystów. Na plan trafili chłopcy, bo takie było zapotrzebowanie filmowców. Pan Włodzimierz wspominał dziś, że wówczas cieszyła możliwość opuszczenia zajęć i szansa obcowania z gwiazdami. Był to angaż, więc każdy ze statystów za swoją pracę też odpowiednio zarobił.
Blisko pół wieku temu nieopodal ruin chęcińskiego zamku, wzniesiono niemal ich wierną kopię. Powstała fortyfikacja i miasteczko Raszków. Hoffman realizował w tej scenografii finałowe sceny oblężenia Kamieńca Podolskiego oraz scenę śmierci Michała Wołodyjowskiego. Tuż przed odebraniem tytułu Honorowego Obywatela Chęcin przyznał, że wtedy jeszcze był młody i miał mnóstwo sił. - To były czasy trudne dla filmowców. Nie było wozów dla aktorów, nie było toalet. Setki, a nawet tysiące statystów trzeba było ustawiać wołając do nich przez tubę - wspominał Hoffman.
Reżyser dołączył do uhonorowanych wcześniej takim tytułem - ojca Pawła Chmury, marszałka województwa swiętokrzyskiego Adama Jarubasa i historyka Dariusza Kaliny z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Burmistrz
Chęcin, Robert Jaworski, nie ukrywał, że fakt przyjęcia obywatelstwa przez Jerzego Hoffmana, to duże wyróżnienie i honor dla miasta. Jak powiedział - to dla nas ogromne wyróżnienie. Ta ekranizacja była, jest i będzie wspaniałą promocją miasta.