5 kwietnia 2014 r. - Nowa wystawa w Dworku Laszczyków w Kielcach
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
piątek, 04 kwietnia 2014 12:34
Wnętrza Dworku Laszczyków, będącego częścią Muzeum Wsi Kieleckiej, zostały przygotowane do wiosny i do zbliżających się świąt wielkanocnych. Nowa ekspozycja, której otwarcie zaplanowano na sobotę, 5 kwietnia, ma przybliżyć zwyczaje i obrzędy związane z nadejściem wiosny, a charakterystyczne dla ludów starego kontynentu.
Wystawa pod nazwą "Świętowanie wiosny. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy w tradycyjnych kulturach Europy" ma zaprezentować jak zmiany w przyrodzie wywierały wpływ na wierzenia religijne ludów rolniczych w okresie przedchrześcijańskim. Powszechny był tu bowiem kult słońca, towarzyszące mu kulty wegetacyjne i kult płodności. Wiosna postrzegana była jako czas młodości słońca, które w tym okresie pokonywało złą zimę i sprawiało, iż cała obumarła zimą przyroda na nowo odżywała.
- Celem wystawy „Świętowanie wiosny.
Wielkanocne zwyczaje i obrzędy w tradycyjnych kulturach Europy” było przedstawienie tego właśnie zjawiska podobieństw a równocześnie różnorodności kulturowej wybranych narodów europejskich, na przykładzie form obrzędowych i zwyczajowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi - mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej. - Prezentujemy tu formy i rekwizyty świętowania przypisane obrzędowości wiosennego czasu wielkanocnego, specyficzne bądź dla konkretnych wybranych ludów czy narodów, m.in. Hiszpanów, Litwinów, Niemców, Skandynawów, Słowian czy Greków, ale też dla formacji wyznaniowych, takich jak prawosławie czy szerzej kościół wschodni - dodaje rzecznik.
Wystawa zaprezentuje zwyczaje związane z okresem wielkanocnym, a przede wszystkim z Wielkim Tygodniem (od Niedzieli Palmowej do Poniedziałku Wielkanocnego) oraz z okresem bezpośrednio go poprzedzającym (końcówka Wielkiego Postu) i po nim następującym (Niedziela Przewodnia – tydzień po Wielkanocy).
Ekspozycję uzupełniają różnego rodzaju elementy kultury ludowej i religijnej wybranych narodów Europy, nie zawsze bezpośrednio związane z obrzędowością wielkanocną, ale wzbogacające kontekst jej prezentacji, takie jak strój ludowy czy plastyka obrzędowa i religijna (np. XIX – wieczne ikony rosyjskie).
Źródło:
Muzeum Wsi Kieleckiej