Poprawiony: wtorek, 11 stycznia 2011 13:02 Wpisany przez Karol Wójcik wtorek, 11 stycznia 2011 08:49
Włoszczowa to miasto powiatowe we wschodniej części Niecki Włoszczowskiej na Wyżynie Przedborskiej. Wschodnią granicę miasta wyznacza rzeka Czarna Struga należąca do dorzecza Pilicy. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od staropolskiego imienia Włoszcz. Pierwszym właścicielem Włoszczowy był od 1511 r. Piotr Szafraniec z Pieskowej Skały. Na skutek zabiegów jego syna Hieronima, król Zygmunt Stary w 1539 r. nadał Włoszczowie prawa miejskie. Ród Szafrańców uczynił z Włoszczowy ośrodek kalwinizmu. Kolejnymi właścicielami Włoszczowy byli: Krezowie, Remigiusz Chełmski, Straszowie, Dąbscy, Otfinowscy, Małachowscy, Ignacy Komorowski i jako ostatni ród Niemojewskich. W 1867 r. Włoszczowa utraciła prawa miejskie. Odzyskała je ponownie dopiero w 1918 r. Na początku XVII w. w mieście zaczęli osiedlać się Żydzi, którzy w późniejszym czasie, aż do II wojny światowej, stanowili większą część mieszkańców. Miasta nie oszczędzały pożary, epidemie i wojny. Po napadzie kozackim w 1794 r. Włoszczowa była tak zniszczona, że w niektórych opisach zaczęto ją uznawać za wieś.
Warto wspomnieć, że w 1980 r. oddano tu do użytku szpital, który jako jeden z pierwszych w Polsce otrzymał imię Jana Pawła II. Innym warty uwagi wydarzeniem jest strajk młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wiśniowej, którzy w grudniu 1984 r. przez 2 tygodnie protestowali przeciwko usunięciu krzyży z sal lekcyjnych.
Obecnie Włoszczowa jest niewielkim miastem, znanym głownie z produkcji okien i wyrobów mleczarskich oraz... dworca kolejowego, wybudowanego w 2006 roku przy Centralnej Magistrali Kolejowej na skutek osobistych zabiegów posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Gosiewskiego. Chociaż tereny te nie są zbyt popularne wśró turystów warto tu przyjechać. Okolice Włoszczowy to piękne tereny, po których wyznaczone ciekawe trasy rowerowe, a samo miasto oferuje kilka ciekawych miejsc, m.in. ślady wczesnośredniowiecznego grodziska, kościół Wniebowzięcia NMP, czy pozostałości założeń obronnych po zamku dawnych właścicieli miasta - rodu Szafrańców.
Opracowano na podstawie:
Wszelkie prawa do zamieszczanych w serwisie zdjęć i tekstów należą do ich autorów. Wykorzystanie do celów druku i kopiowanie na inne strony internetowe zdjęć i tekstów zamieszczonych w serwisie możliwe jest jedynie po otrzymaniu pisemnej zgody autora.
Chcesz skontaktować się z autorem tekstu, masz swoją ciekawą propozycję, która może wzbogacić serwis swietokrzyskie.org.pl lub zauważyłeś gdzieś błąd w tekście? Daj nam o tym znać. Na Wasze maile postaramy się odpowiedzieć jak to tylko będzie możliwe, jednak w terminie nie dłuższym niż 24 godziny.
kontakt@swietokrzyskie.org.pl