Odrowąż
Wpisany przez Krzysztof Żołądek
wtorek, 28 stycznia 2014 19:03
Miejscowość położona jest w połowie drogi między Końskimi a Skarżyskiem Kamienną. Osada powstała prawdopodobnie w X wieku i stanowiła (od XII wieku) pierwotną siedzibę rodu Odrowążów w Małopolsce. W 1399 król Władysław II Jagiełło nadaje Odrowążowi prawa miejskie. Powtórna lokacja miasta następuje w 1611 r. - król Zygmunt III Waza nadaje Odrowążowi prawa miejskie na prawie niemieckim, potwierdza to król Stanisław August Poniatowski w 1785 roku, dodając liczne przywileje, aby miasto to mogło się rozwijać. Jednak po rozbiorach Polski traci ono swą rangę.
Odrowąż wiele ucierpiał w czasie licznych wojen, w 1655 roku byli tu Szwedzi, rabując i niszcząc miasto oraz kościół. W końcu XVIII wieku przechodziły tamtędy wojska rosyjskie. Wiek XIX i mające w tym czasie miejsce powstania: listopadowe i styczniowe, też nie ominęły miejscowości.
Najpiękniejszym zabytkiem Odrowąża jest
kościół św. Jacka i św. Katarzyny. Jedna z legend mówi, że pierwotnym fundatorem jego miał być św. Jacek, który w swoich pielgrzymkach apostolskich, nawiedzając okolicę, miał zatknąć krzyż misyjny właśnie w miejscu, gdzie dziś stoi kościół. Pierwotna świątynia była prawdopodobnie budowlą małą, wielkości być może dzisiejszej nawy głównej. W 1529 roku ufundowano pierwszy dzwon. W latach 1659-1670 przystąpiono do odbudowy kościoła po najeździe szwedzkim; przy tej okazji postanowiono też świątynię rozbudować. Do gruntownego remontu doszło jednak dopiero na przełomie lat 50/60 XIX wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się obraz św. Jacka, który od wieków uznawany był za słynący łaskami (kopia obrazu znajduje się w sandomierskim kościele OO. Dominikanów). Świątynia, choć nieoficjalnie, traktowana jest jako sanktuarium św. Jacka o wielowiekowych tradycjach kultu tego świętego.
Na terenie parafii znajduje się także kaplica św. Rozalii wybudowana po ustąpieniu „czarnej zarazy”, która szalała w I połowie XVII wieku. Została ona rozebrana w XX wieku, a na jej miejscu w roku 1906 zbudowano nową drewnianą kaplicę z ołtarzem św. Rozalii.